• Mała książka – wielki człowiek

Uczniowie klas pierwszych otrzymali wyjątkowy prezent – książkę pt.: Pierwsze abecadło z tekstami najlepszych polskich autorów dla dzieci. Ponadto kreatywny alfabet do wycinania oraz broszurę dla rodziców pt. „Książką połączeni, czyli uczymy czytać razem”.

Tę Wyprawkę Czytelniczą przekazał Instytut Książki wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Prezent sprawił dzieciom bardzo dużą radość. Jesteśmy pewni, że takie małe gesty mogą mieć bardzo duży wpływ na kształtowanie czytelnictwa.

• Pasowanie Pierwszaków z Piątki

16 października był dniem bardzo ważnym dla grupy pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim. W warunkach innych niż dotąd, czyli bez rodziców, bez zaproszonych gości, bez kolegów i koleżanek z klas drugich, odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia. Poprowadziła je pani wicedyrektor Anna Ciszkowska wraz z wychowawcami. Pani Marzanna Wocial towarzyszyła klasie Ia, pani Joanna Zawadka była całym sercem z uczniami klasy Ib, a pani Anna Dźwigała wspierała maluchy z klasy Ic. Wszystko zorganizowane zostało zgodnie z zaleceniami reżimu sanitarnego, który obowiązuje od kilku dni, w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią.

Każda z trzech klas pierwszych miała swoją uroczystość na sali gimnastycznej, w kameralnym gronie, o wyznaczonej godzinie. Pierwszaki wystrojone w galowe stroje pokazały krótką część artystyczną, a po niej nastąpiła część oficjalna. Zanim jednak dzieci zostały przyjęte do społeczności szkolnej, musiały odpowiedzieć na kilka pytań zadanych przez panią dyrektor.

Kiedy egzamin został zdany, z wielkim przejęciem ślubowały na sztandar szkoły, że będą dobrymi uczniami, a swym zachowaniem i nauką sprawiać będą radość rodzicom i nauczycielom. Najważniejszym elementem, wieńczącym całą galę, było pasowanie wielkim ołówkiem każdego z uczniów. Ceremonii tej dokonała pani wicedyrektor Anna Ciszkowska. Bohaterowie tego dnia podeszli do całej uroczystości z radością, entuzjazmem i pełnym zaangażowaniem. Otrzymali w nagrodę dyplomy i upominki od rodziców. Pan Burmistrz Marcin Jakubowski przekazał dzieciom pamiątkowe linijki.

Cała uroczystość  była filmowana i fotografowana przez pracowników szkoły, dzięki czemu rodzice będą mogli odtworzyć całe wydarzenie.

• Wycieczka do parku dzieci z grupy Oa i Ob

W październikowe przedpołudnie dzieci z oddziału zerowego wykorzystując ładną pogodę i uroki jesieni udały się po dary do Miejskiego Parku. I rzeczywiście – z wycieczki przyniosły do kącika przyrody piękne bukiety opadłych, kolorowych, liści. Wyjście na wycieczkę poprzedziła rozmowa ,,Jak zachowujemy się w parku” – dzieci dzieliły się swoją wiedzą, w jaki sposób należy dbać o środowisko przyrodnicze. Zgodnie stwierdziły, iż nie należy niczego zrywać, łamać i zaśmiecać. Park odkrył przed nami swe piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchaliśmy odgłosów przyrody. Bacznie przyglądaliśmy się przyrodzie: korze drzew, liściom, rozmawialiśmy o zwierzętach i ptakach żyjących w parku. Podczas wycieczki zbieraliśmy najpiękniejsze kolorystycznie liście, którymi przyozdobiliśmy nasze kąciki przyrody. Był też czas na bieganie i  wspólne zabawy.  Trochę zmęczeni ale bardzo szczęśliwi z bukietami kolorowych liści,  wróciliśmy do naszego oddziału. Zebrane liście wykorzystamy również do wykonania pracy plastycznej.

Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i stała się bogatym źródłem wiedzy o przyrodzie.

• Ku lepszej przyszłości uczniów…

Wraz z dniem 1 października wznowione zostały w naszej szkole działania związane z realizacją projektu „Torami nowej edukacji – wykształcenie, kreatywność i innowacyjność drogą do lepszej przyszłości uczniów Mińska Mazowieckiego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

W ramach projektu uczniowie mają możliwość uczestniczenia w następujących zajęciach:

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki – p. T. Schima.

Zajęcia rozwijające z zakresu:

• języka angielskiego – B. Polit, D. Sadowska, D. Woźnica,

• matematyki – p. R. Słodownik, I. Sabak, J. Kurek,

• przyrody w klasach I-II – p. B. Nowicka, J. Zawadka, M. Wocial, A. Dźwigała, M. Płochocka,

• biologii – p. E. Miłkowska,

• chemii – p. I. Sikorska,

• fizyki – p. J. Kurek,

• geografii – p. K. Gójska,

• informatyki – p. D. Solecka, M. Kruszewski.

Realizując zawarte w projekcie założenia we wrześniu przeprowadzono warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie następujących klas:

• klasy I-II - iROBOT – zajęcia z robotyki i informatyki,

• klasy V a, V b, VI a, VI b - Warsztaty z zakresu zagrożeń w cyberprzestrzeni,

• VI f - Budowanie zespołów – zajęcia psychoedukacyjne,

• klasa IV a – Praca z wyobraźnią i wizualizacją – zajęcia psychoedukacyjne,

• klasa VI c – Młody Kreator – zajęcia z twórczości i kreatywności.

Warsztaty prowadzone były w niewielkich grupach, co podniosło ich efektywność. Wniosły wiele ciekawych treści i ich praktycznych zastosowań. Przebiegały w miłej atmosferze.

• Konferencja Profesora Pyżalskiego w Piątce

24 września gościł w naszej szkole Jacek Pyżalski, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor licznych publikacji, trener w obszarze komunikowania i trudnych zachowań, badacz warunków pracy i kondycji psychicznej nauczycieli.  Pan Pyżalski przeprowadził  szkolenie metodyczne dla nauczycieli Piątki pt.„Jak skutecznie motywować uczniów do nauki i rozwiązywać problemy w szkole”. Profesor podjął się odpowiedzi na pytania nurtujące niemal wszystkich pedagogów. Teoretycznej analizie zagadnień towarzyszyły przykłady z wieloletnich doświadczeń pedagogicznych oraz pracy badawczej.

Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie z profesorem Pyżalskim i że odwiedzi Piątkę z kolejnym ciekawym szkoleniem.