• Aktywni Obywatele Europy w SP 5

    • 10.11.2021 17:28

    • W poniedziałek, 8 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 5 odbyła się Konferencja podsumowująca realizację przedsięwzięcia "CLIL – bo język obcy to komunikacja i kultura!" w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

     Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Ewa Szczerba, która przywitała Gości, wśród których znaleźli się: Zastępca Burmistrza - Pani Eliza Bujalska, Kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu - Pani Katarzyna Łaziuk, Przewodniczący Rady Rodziców - płk Ryszard Gorczyca, proboszcz Jerzy Danecki, Pani Dyrektor TUS Travel - Agnieszka Dulęba-Kosowska, a następnie przedstawiła najważniejsze cele i rezultaty przedsięwzięcia. W Konferencji ponadto uczestniczyli: Pani Wicedyrektor Anna Ciszkowska, Pani Wicedyrektor Iwona Kokoszka, koordynatorka projektu - Beata Polit, opiekunowie: kierownik wyjazdu - Katarzyna Milewska, Edyta Gmitrzuk, Mirosław Kruszewki, Adam Osica, Adam Zwierz, uczestnicy projektu, oraz reprezentacja uczniów SP 5.

     Głównymi bohaterami Konferencji było 13 uczniów i 21 uczennic z klas VII i VIII, którzy po powrocie z mobilności ponadnarodowej w Portugalii, która odbyła się
     w dniach 25 września - 2 października 2021 r., chcieli podzielić się swoimi nowymi kompetencjami i wrażeniami z wyjazdu. Zdobyciu tych kompetencji, od początku projektu, przyświecała idea aktywnego obywatelstwa europejskiego, które zapewni młodym ludziom lepszy start życiowy i zawodowy, o czym opowiadała koordynatorka, relacjonując przebieg wszystkich działań. Ważną częścią konferencji było wręczenie certyfikatów potwierdzających odbycie 30-godzinnego przygotowania i mobilności. Przejmując prowadzenie konferencji uczniowie przedstawili prezentację multimedialną, ukazującą w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób każdy kolejny dzień mobilności (kompetencje technologiczne), oraz wywiady zarówno
     z Portugalczykami, jak i z uczestnikami wyjazdu, a także inscenizację legendy Wars i Sawa w języku angielskim (kompetencje wielojęzyczności, oraz współpracy w grupie międzynarodowej). W czasie Konferencji głos zabrała Pani Eliza Bujalska, która „zmierzyła” i doceniła nowe kompetencje młodzieży i życzyła im, aby byli nie tylko obywatelami Europy, ale i świata. Pani Dulęba-Kosowska, nawiązując do slajdu z prezentacji, życzyła uczestnikom projektu, aby „SP 5” mogli napisać na wielu innych plażach w czasie kolejnych podróży. Grupa  podziękowała organizatorom, czyli Dyrekcji i nauczycielom SP 5, wszystkim przybyłym gościom, a przede wszystkim władzom Miasta Mińsk Mazowiecki za patronat nad całym przedsięwzięciem.

      


    • więcej
    • Sprawozdanie z Projektu POWER
    • Sprawozdanie z Projektu POWER

    • 10.11.2021 18:02

    •  

     Sprawozdanie z Projektu POWER


     25.09.2021  sobota

     O godzinie 15:30 grupa uczniów zebrała się przed szkolą, by rozpocząć ponadnarodową mobilność. Przed wyjazdem wszyscy dostali koszulki, nerki i rozmówki portugalskie, by się nauczyć paru zwrotów i sprawić przyjemność Portugalczykom. 
     Około godziny 18 byliśmy na lotnisku Warszawa-Modlin. Po krótkiej rejestracji bagażu, odprawie i kontroli bezpieczeństwa byliśmy zmuszeni poczekać na lot, ponieważ odbywał się on dwie godziny później. Po wejściu do samolotu i przedstawieniu zasad BHP przez załogę, samolot wystartował. Lot trwał około czterech godzin i przebiegł bardzo spokojnie. Oczywiście, zdarzyły się turbulencje, lecz bardzo, bardzo lekkie, prawie nieodczuwalne. 
     Około godziny 23:30 wylądowaliśmy w Portugalii i około godziny 12 w nocy odebraliśmy bagaże, jednakże na lotnisku spędziliśmy dodatkowe 15 minut, ponieważ jedna z osób zgubiła paszport. Około godziny 1:20 byliśmy w hotelu. Pół godziny się meldowaliśmy. Wychowawcy i wychowawczynie rozdali nam karty do pokojów i oczywiście, gdy do nich dotarliśmy, poszliśmy spać.

     26.09.2021  niedziela

     Mieliśmy luźny dzień bez wycieczek, czy nauki, ponieważ była niedziela. Lecz pobudka w moim pokoju było około 7:30. W tym dniu, po zjedzeniu śniadanie poszliśmy z wychowawcami nad ocean. Było przepięknie. Widoki nie do opisania. Około godziny 12 wróciliśmy znad oceanu i był tak zwany czas wolny do obiadu.

     27.09.2021  poniedziałek

     Odwiedziliśmy szkołę w Barcelos i poznaliśmy tam trzy uczennice: Ane , Marie i Lucicie. Były bardzo miłe i pomocne w trakcie oprowadzania nas po całym obiekcie, w którym znajduję się biblioteka, sklepik z przyborami, sklepik z jedzeniem, stołówka, dwie główne sale gimnastyczne i kilka mniejszych. Dowiedzieliśmy się, że w tej szkole uczy się ponad 1700 uczniów i pracuję ponad 200 nauczycieli. Po tych informacjach poszliśmy popatrzeć na lekcje WF, a później na obiad w szkole. Na obiad było mięso, makaron i sałata z sosem vinegre.  Po dniu w szkole, który skończył się około 13:30, pojechaliśmy na wycieczkę do Bragi. Oczywiście odwiedziliśmy przepiękny park i Sanktuarium Bom Jesus. Piękne miejsce! Po wycieczce dostaliśmy czas wolny w centrum Bragi i tam każdy mógł zrobić zakupy, kupić sobie coś do jedzenia, czy posiedzieć w restauracji. Po powrocie do hotelu około godziny 17:30 poszliśmy na „plażing” i około godziny 19:30 na obiad. Po obiedzie na korytarzu odbywały się gry i zabawy.

     28.09.2021 wtorek

     Po śniadaniu i umyciu się od razu pojechaliśmy do szkoły. Tam, przed portugalskimi uczniami przedstawialiśmy prezentacje o Polsce wraz z grupą spod Poznania. Osoby, które nas reprezentowały to Ja i  Gabrysia, oraz Ja, Jan i  Jakub. Pomimo stresu, mam wrażenie, że odnalazłem się w roli mówcy i dzięki projektowi POWER zacząłem sobie lepiej radzić z wystąpieniami publicznymi. 
     Po obiedzie i prezentacjach wraz z Ana i Maria pojechaliśmy do starej stolicy Portugali Coimbra. Przepiękne miasto. Widzieliśmy zamek, gdzie zaczęła się historia Portugalii. Później pojechaliśmy na stary rynek w Bradze, gdzie mieliśmy czas wolny. Moim zdaniem jeden z lepszych dni. 
     I oczywiście po powrocie do hotelu około 17:30 mieliśmy „plażing” i wieczorem po kolacji gry i zabawy na korytarzu, po tym wszyscy poszli do pokojów.

     29.09.2021 środa

     W Środę po zjedzeniu śniadanie i próbach przedstawienia, pojechaliśmy do szkoły by przedstawić naszą sztukę w tamtej szkole. Przed przedstawieniem zostałem wybrany na osobę, która ma powiedzieć parę słów przed wystąpieniem, ponieważ dobrze mi poszło na prezentacjach. Jednakże okazało się, że była to tylko próba generalna niestety nauczyciele nie chcieli puścić do nas uczniów. Po obiedzie pojechaliśmy do hotelu około godziny 15 i plażowaliśmy, mieliśmy gry i zabawy, obiad kolacje i tym podobne.

     30.09.2021 czwartek

     Dzień uroczystej kolacji zaczął się niepozornie- od śniadania, plażowania i szybkiego posiłku i do busa. Na miejscu przywitała nas ogromna sala na 5 grup uczniów. Nasze przedstawienie zostało zaprezentowane na uroczystej kolacji, która odbywała się około godziny 19:30. Zjedliśmy tam obiad, odebraliśmy certyfikaty, długopisy i kubki i zaczęliśmy występ, który był nadawany na żywo na Facebook'u. Ja robiłem wstęp, witałem gości i tłumaczyłem, o czym będzie przedstawienie, oczywiście po angielsku. Gdy skończyłem mówić dostałem ogromne brawa i przedstawienie się zaczęło. Nawet mam wrażenie, że dostałem większe brawa od samych aktorów. Po powrocie do hotelu około 22 wszyscy poszli do pokojów.

     1.10.2021  piątek

     Piątek był dniem wycieczki do Porto, która odbyła się około 9 godziny i trwała do 16. W Porto widzieliśmy piękne mosty, deptak i galerie. Również kupiliśmy prezent dla naszego kolegi, który miał urodziny w czwartek. Po powrocie do hotelu zrobiliśmy szybki wywiad z nasza portugalska przewodniczką. Wycieczka bardzo  nam się podobała. Po wyciecze w planach była dyskoteka, lecz niestety się rozpadało, więc nie doszła do skutku. O 22 wszyscy wrócili do pokojów.

     2.10.2021  sobota

     Dzień powrotu. Jednak nie wszyscy wrócili, ponieważ jedna z osób musiała zostać z przyczyn pandemicznych. Na lotnisku byliśmy o 14, lecz wylot był o 15:35, wiec było mało czasu by kupić coś dla rodziców, ale się udało. W samolocie trafiły się dosyć mocne turbulencje, lecz mi to nie przeszkadzało. Gdy wylądowaliśmy i odebraliśmy swoje bagaże było około 21.  O 22.00 byliśmy w Mińsku Mazowieckim i zakończyliśmy naszą mobilność.
     Moim zdaniem wyjazd był niesamowity. Zawarłem wiele znajomości i wiele się nauczyłem. Pokonałem swoje lęki w czasie prezentacji przed innymi osobami.
     Mam wrażenie, że po wyjeździe stałem się bardziej pewny siebie, czyli osiągnąłem coś, nad czym pracowałem długi czas. Grupa, którą pojechaliśmy była niesamowita. Gdybym miał okazję pojechać jeszcze raz, z chęcią bym to zrobił.

     Autor: Jakub Ziółkowski, VIII f

    • więcej
    • PRZYGOTOWANI NA MOBILNOŚĆ W PORTUGALII

    • 26.06.2021 23:12
    • Nasza szkoła ma przyjemność brać udział w Projekcie „CLIL – bo język obcy to komunikacja i kultura!”.

     W dniach 27 maja – 19 czerwca 2021 roku miały miejsce zajęcia przygotowujące 40 uczniów do mobilności, w tym 20 godzin zajęć z języka angielskiego, 4 godziny z historii i kultury Portugalii, oraz 6 godzin zajęć pedagogicznych i integracyjnych.
      

     Na zajęciach prowadzonych przez Panią Beatę Polit z języka angielskiego nauczyliśmy się jakkomunikować się w miejscach publicznych, takich jak lotnisko czy hotel.W trakcie zajęć przygotowaliśmy też prezentacje na temat naszego kraju, miasta i szkoły, oraz pracowaliśmy nad inscenizacją legendy „Wars i Sawa” w języku angielskim. 

     Natomiast na zajęciach prowadzonych przez Panią Katarzynę Gójską poznaliśmy kulturę oraz historię Portugalii. Zajęcia integracyjne prowadzone przez Panią Pedagog Krystynę Kifert  pomogły nam lepiej się poznać oraz zbudować wzajemne zaufanie. 

     Uważam, że był to dobrze wykorzystany czas! Dużo się nauczyliśmy, co przyda nam się w trakcie wyjazdu do Portugalii. 

     Sara Chłopik - VII b

     Galeria zdjęć

    • więcej
    • Nowy harmonogram zajęć przygotowawczych

    • 29.05.2021 23:54


    • Harmonogram zajęć przygotowawczych
     dla uczniów klas VI i VII, którzy zakwalifikowali się (+lista rezerwowa)
     do udziału w projekcie
      „CLIL- bo język obcy to komunikacja i kultura!”
     w ramach projektu

     "Ponadnarodowa mobilność uczniów" realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego

     w Portugalii

     zmiany wprowadzone 28 maja 2021r.

     czwartek 27.05.2021r. TEAMS

     09.00 – 12:45  Język angielski  (BP)

     sobota  29.05.2021r.  w szkole

     9:00 - 12:00   Zajęcia o historii i kulturze Portugalii (KG)

     niedziela  30.05.2021r.  TEAMS

     09.00 – 12:45  Język angielski  (BP)

     sobota 12.06.2021 r. TEAMS

     09.00 – 12:45  Język angielski  (BP)

     niedziela  13.06.2021r. TEAMS

     09.00 – 12:45  Język angielski  (BP)

     sobota  19.06.2021r.   w szkole

     9:00 – 13:30      Przygotowanie pedagogiczne- warsztaty integracyjne (KK)
      

     Zasady rekrutacji ostatecznej

    • więcej
    • Lista rankingowa kandydatów do udziału w projekcie nr WER19PMU0284

    • 21.05.2021 16:44


    • Lista rankingowa kandydatów do udziału w projekcie nr WER19PMU0284, 

     pt. „CLIL- bo język obcy to komunikacja i kultura!” w ramach projektu

     „Ponadnarodowa mobilność uczniów" realizowanego

     w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020

     współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego
      

     (w kolejności alfabetycznej)

     1. Antosiewicz Mateusz
     2. Bańka Daria
     3. Bartnik Julia
     4. Borcuch Rafał
     5. Byczek Natalia
     6. Chłopik Sara Amelia
     7. Domachowska Patrycja
     8. Dudek Jakub
     9. Dudek Jan
     10. Gąsior Marcin Bogusław
     11. Gorczyca Maria Zofia
     12. Gromulska Blanka
     13. Jurek Lena Agata
     14. Kowalewska Amelia
     15. Krasuska Hanna
     16. Krupa Dawid
     17. Książek Maria
     18. Malka Hanna
     19. Matasek Maja
     20. Morelowska Marika
     21. Nalazek Gabriela
     22. Pawelec Alicja Zuzanna
     23. Pietryka Julia
     24. Rojek Anastazja
     25. Rowicka Natalia
     26. Szeląg Wiktoria
     27. Szrszeniewski Tymon
     28. Śliwińska Karina
     29. Świętochowski Mateusz
     30. Tańska Kinga
     31. Truszko Aleksandra
     32. Wakuła Maksymilian
     33. Zawadka Mateusz
     34. Ziólkowski Jakub
     Lista rezerowowa:
     1. Dąbrowski Filip
     2. Piasecka Emilia
     3. Sado Jan
     4. Szostak Eliza
     5. Trójczak Kamila
     6. Wieczorek Kormelia

      
    • więcej
  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
   • 257582957
   • ul. Małopolska 11
    05-300 Mińsk Mazowiecki
    Poland
   • 257596534
   • 822-10-46-051
   • 000584449
 • Galeria zdjęć

   brak danych