• 230.rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      30.04.2021

      230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja Ustawa Rządowa, znana dziś jako Konstytucja 3 Maja, została uchwalona w 1791 roku przez Sejm 4-letni w celu reformy niewydolnego polskiego ustroju politycznego. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, niezwykle postępową konstytucją.

      Celebrując rocznicę uchwalenia dokumentu, polecamy animację objaśniającą słynny obraz Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 maja 1791 roku”.

     • Dzień Flagi Państwowej na lekcjach historii

      30.04.2021

      2 maja w całym kraju obchodzimy Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej. Główną rolą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o symbolach narodowych i polskiej tożsamości. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004.

      Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiono 2 maja z dwóch powodów. Po pierwsze, 2 maja w 1945 r. zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej umieścili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja. W obecnych czasach nie musimy ściągać flag, stąd święto flagi dopełnia patriotyczny charakter pierwszych dni maja.

      Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne. Obecna flaga państwowa jest umocowana w prawie ustawą z 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Sama flaga obowiązuje od 1919 roku, wtedy to po raz pierwszy w historii uchwalono prawo, które regulowało kolory polskiej flagi.

      30 kwietnia uczniowie naszej szkoły na lekcjach historii uczcili to ważne dla Polaków święto. W tym dniu najważniejszymi dla nas kolorami była biel i czerwień, kolory naszej flagi państwowej.

     • Dzień Ziemi w klasach młodszych

      03.05.2021

       

      22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. To wydarzenie miało na celu szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska i ekologii. Tego dnia motywem przewodnim w klasach 0-III naszej szkoły było hasło „Dbaj o naszą  Ziemię”. Z inicjatywy Mini Samorządu Uczniowskiego uczniowie klas 0-III ubrali się na niebiesko lub zielono i rozmawiali o naszej planecie Ziemi, o tym co mogą dla niej zrobić oraz o skutkach zanieczyszczeń. Obejrzeli prezentacje multimedialne, filmy i wykonywali rysunki, plakaty.

     • Kosmiczna podróż

      26.04.2021

      Z wirtualną wizytą do Centrum Nauki Kopernik udały się cztery klasy ze Szkoły Podstawowej nr 5 (1b, 1c, 2c, 7a) w ramach bezpłatnego programu Nauka dla Ciebie. Pokaz e-Planetobus miał formę dialogu i interakcji uczestników z prowadzącymi zajęcia. Uczniowie poznali najciekawsze gwiazdozbiory widoczne na wiosennym niebie, planety Układu Słonecznego i inne obiekty astronomiczne poprzez wspólne odbycie podróży po nieboskłonie oraz kosmosie z edukatorami Centrum Nauki Kopernik. Głównym tematem zajęć były księżyce. Uczniowie dowiedzieli się, skąd biorą się ich nazwy, czy wszystkie planety je mają oraz samodzielnie sprawdzili, co można zobaczyć na naszym Księżycu. Prowadzący zajęcia edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik udowodnili, że aby zostać badaczem lub badaczką kosmosu, nie trzeba mieć ogromnego teleskopu ani kosztownej aparatury. Zdalne eksperymentowanie jest możliwe. Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej części odbył się pokaz z wykorzystaniem serwisu YouTube. Natomiast w drugiej części dialog z wykorzystaniem z aplikacji Microsoft Teams, gdzie uczniowie mogli zadać wszystkie nurtujące ich pytania dotyczące kosmosu.

      Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim jest jedną z prawie 100 placówek, które w tym roku już skorzystały z jednego z trzech formatów zajęć online. W ramach programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik – dostępne są trzy rodzaje zajęć: e-Naukobus, e-Laboratoria i e- Planetobus.

     • Światowy Dzień Ziemi w Zerówkach

      22.04.2021

      Dnia 22 kwietnia 2021 r. obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Dzieci z oddziałów zerowych przez cały tydzień realizowały zajęcia pod hasłem „Dbamy o naszą planetę”. Uczyły się, jak właściwie segregować odpady. Plastikowe korki były wykorzystywane do zajęć matematycznych. Oglądały edukacyjne bajki: "Ekologiczny dom", "Segregacja odpadów", "Dzień Ziemi”, śpiewały piosenkę „Ochroń Ziemię”. Wykonane zostały również prace plastyczne różnymi technikami.

     • „Elektro-Niezłomne” na placu elektro-boju, czyli zbiórka elektroodpadów w Piątce

      21.04.2021

      W dniach 19 i 20 kwietnia 2021 r. w naszej szkole odbyła się zbiórka elektroodpadów oraz zużytych baterii. Była ona finałowym zadaniem w ramach konkursu „Dobre rady na elektroodpady- oddaj mnie w dobre ręce 2021r.”

      Zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne przekazywali mieszkańcy Mińska Mazowieckiego oraz przedstawiciele firm. Nasza ekologiczna akcja rozpropagowana  była również poza granicami miasta. W niewielkiej gminnej miejscowości została zorganizowana dodatkowa zbiórka elektroodpadów, które przekazano do naszej szkoły.

      W zamian za przekazane elektroodpady można było otrzymać ekologiczną torbę lub sadzonkę. Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwały uczennice z zespołu „Elektro- Niezłomne”, które godnie reprezentują naszą szkołę w konkursie „Dobre rady na elektroodpady- oddaj mnie w dobre ręce 2021”. Pomimo trwającej pandemii Covid 19, uczniowie naszej szkoły z „niezłomną postawą” i wielkim zaangażowaniem realizowali zadania konkursowe, a bardzo duża ilość zebranych elektroodpadów jest tego dowodem.

      Dziękujemy wszystkim za „każdy gram” elektroodpadów przekazanych w dniach zbiórki. Cieszy nas fakt, że ekologiczne działania naszej szkoły mają tak duże wsparcie w środowisku szkolnym i lokalnym. Zebrane elektrośmieci zostaną zutylizowane i nie stworzą już zagrożenia ani dla człowieka, ani dla środowiska.

      Zapraszamy do udziału w kolejnych zbiórkach elektroodpadów oraz zużytych baterii…

     • Wspaniały sukces Jakuba Nowaka

      13.04.2021

      Z radością informujemy, że Jakub Nowak z klasy VI c otrzymał wyróżnienie w XX edycji konkursuMazowsze - moja mała ojczyzna, organizowanym przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

      Jakub wykonał multimedialny przewodnik zatytułowany Mistrz mojej małej ojczyzny, który opowiadał o życiu i twórczości Michała Elwiro Andriollego.

      Serdeczne gratulacje dla Jakuba Nowaka i pani Katarzyny Gójskiej, nauczyciela geografii.

     • Kolejny sukces naszych uczniów

      22.03.2021

      Miło nam poinformować, że ogromną wiedzą o Mazowszu mogą pochwalić się Jakub Nowak z klasy VI c, Jan Wiśniewski z klasy VII c oraz Maria Mrzygłód z klasy VIII b. Uczniowie zakwalifikowali się do wojewódzkiego etapu Konkursu Wiedzy o Mazowszu, który odbędzie się 12 maja 2021 r. Serdeczne gratulacje dla uczniów i ich opiekuna Katarzyny Gójskiej.

     • Sukces Leny Gawron

      22.03.2021

      Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu odbyła się Ogólnopolska Konferencja dotycząca bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci, zorganizowana m.in. przez NASK, Polskie Centrum Programu "Safer Internet".

      W panelu młodzieżowym "KOMIN" zabrała głos w dyskusji nasza uczennica Lena Gawron z klasy 8b. Lenka w sposób profesjonalny przedstawiła problemy polskich uczniów na temat zdalnej nauki oraz ich sytuacji w dobie pandemii.

      Serdecznie gratulujemy pięknego wystąpienia i życzymy dalszych sukcesów!

       

     • SZKOLNE KONKURSY EKOLOGICZNE

      11.03.2021

      Drodzy Uczniowie,

      Zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnych konkursach ekologicznych w ramach projektu „Dobre rady na elektroodpady”:

      „Plakat o tematyce ZSEE”, „Makieta elektroodpadów”, „Szkolny konkurs zbiórki baterii”. 

      Termin konkursów plastycznych - do 31 marca 2021r. 

      Zbiórka zużytych baterii - do 20 kwietnia 2021r. 

      Wykonane i podpisane plakaty dzieci przynoszą do szkoły i przekazują do p. Edyty Kopeć- z wykonanych prac powstanie kolejna gazetka. Jeżeli uczeń wykona makietę elektroodpadu- przesyła zdjęcie pracy do Wychowawcy. 

      ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW W NASZEJ SZKOLE ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH: 

      19 KWIETNIA 2021r. w godzinach 16.00- 19.00 

      20 KWIETNIA 2021 r. w godzinach 12.00- 17.00

      POWODZENIA!!!  ELEKTRO- NIEZŁOMNE SP5

     • 8 marca Dzień Kobiet

      07.03.2021

      Z okazji Dnia Kobiet składamy najlepsze życzenia, pomyślności, radości i spełnienia marzeń …

      Dzieci z oddziałów zerowych i klas pierwszych świętują Dzień Kobiet! Uczniowie składają życzenia wszystkim kobietom  z okazji ich święta! 

      Moc słodkich życzeń płynących z serca!

     • EKO-Walentynki w Piątce!

      14.02.2021

             Dnia 12 lutego 2021 r. w naszej szkole odbyły się Eko-Walentynki pod hasłem „Pokochaj recykling”. W walentynkowej zbiórce baterii wzięli udział uczniowie klas 1-3, dzieci oddziałów zerowych oraz niektórzy uczniowie klas starszych. W zamian za przekazane baterie dzieci otrzymywały eko- Walentynkę lub słodki upominek. Łącznie zebrano ok. 75 kg zużytych baterii. Do naszej ekologicznej akcji przyłączyli się również uczniowie SP3.

      Dziękujemy za wsparcie ekologicznych działań konkursowych naszej szkoły. 

      Zapraszamy na kolejną zbiórkę zużytych baterii

      w dniu 18 lutego 2021 r. (czwartek)

      ELEKTRO- NIEZŁOMNE SP5

     • Alicja online-interaktywne spotkanie z bajką

      27.02.2021

      Dnia 23 lutego 2021r. w naszej szkole odbył się spektakl Katolickiego Teatru Edukacji: „Alicja online-interaktywne spotkanie z bajką”. Wzięły w nim udział dzieci oddziałów zerowych oraz uczniowie klas I-III.

      „Alicja on- line” łączyła świat filmu ze światem teatru. Grupa aktorów, artystów cyrkowych oraz akrobatów, wzbogacała przedstawienie takimi efektami jak: pokaz ogniowy, (sceny z Kapelusznikiem), taniec na podwieszanej szarfie na wysokości 8 m (Alicja), bańki mydlane (Gąsienica), balony (Marcowy Zając) oraz ledowe show (Królowa Kier). Każde dziecko otrzymało okulary 3D oraz książeczkę „Dziecięce labirynty”.

     • DZIEŃ BATERII W PIĄTCE

      19.02.2021


      Dnia 18 lutego 2021 r. w naszej szkole odbyła się kolejna zbiórka zużytych baterii pod hasłem: „W dniu baterii nie bądź eko-obojętny”. Zespół Elektro- Niezłomne dziękuje wszystkim, którzy wspierają ekologiczne działania konkursowe szkoły. Zebrano ok. 30 kg zużytych baterii. Zachęcamy do udziału w kolejnych zbiórkach.

     • BAJKOWY DZIEŃ PRZEBIERAŃCA

      14.02.2021

      Karnawał to czas radości. Podczas balu karnawałowego spełniają się wszystkie marzenia i możemy wcielić się w ulubioną postać z bajki. W tym roku alternatywą balu był zorganizowany w kl. Ic Bajkowy Dzień Przebierańca połączony z Dniem Pączka. Zgodnie z przewidywaniami było głośniej i weselej niż zwykle.

      Pierwszaki wzięły udział w animacji "Na tropie bajek", czyli wiele zabaw połączonych tematyczną klamrą. Było to spotkanie z pięcioma bajkami, mieszanką filmów animowanych z tradycyjnymi w książkowej formie. Bajki postanowiły zrobić psikusa i się schować. Każda przygotowała dla dzieci specjalne zadanie - misje. Uczniowie wyśmienicie wykonali 5 Misji pt.: „Królewna Śnieżka”, „Madagaskar”, „Kraina Lodu”, „Kubuś Puchatek” oraz „Jaś i Małgosia” i bajki wróciły na swoje miejsce.

      Następny taki dzień za rok…

     • #DBI2021 - Dzień Bezpiecznego Internetu 9.02.2021

      10.02.2021

      #DBI2021 Prezentacja prac uczniów, jak widzą bezpieczeństwo w sieci!

      Bezpieczeństwo w sieci - Michalina Ner, klasa 5b

      Bezpieczeństwo w sieci - Tomek Antoniuk, klasa 4a

      Bezpieczeństwo w sieci - Yaryna Vasiv, klasa 5b

      Bezpieczeństwo w internecie - Nikodem Komorowski & Jan Morelowski, klasa 4a

      Zasady w internecie - Zuzanna Barwicka & Daria Rokita, klasa 4c

      Zasady bezpieczeństwa w sieci - Joanna Federak, klasa 5b

     • BIAŁE SZALEŃSTWO!!!

      09.02.2021

      Tegoroczna zima wreszcie zrobiła nam niespodziankę i sypnęła śniegiem.

      Korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu. Dzieci z kl. I c oddały się zimowemu szaleństwu lepiąc bałwanka - Olafa, robiąc „aniołki”, babki , rzucając śnieżkami do celu i do siebie (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). Dużo radości sprawiła przejażdżka sankami.

      Chyba w każdym z nas „biały puch” kojarzy się ze wspomnieniem dziecięcych lat czyli beztroską i radością.

      Śmiechu i radości było co niemiara! Pierwszaki wróciły do szkoły zmęczone, ośnieżone, ale za to ,,uśmiechnięte od ucha do ucha”. Niby nic, ale frajda była niesamowita!!!     

     • Sukces naszych uczniów w Konkursie Wiedzy o Mazowszu

      08.02.2021

      2 lutego 2021 r. odbył się etap szkolny Konkursu Wiedzy o Mazowszu organizowanego przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Konkurs odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wzięło w nim udział 11 uczniów naszej szkoły. Sześciu uczestników uzyskało 80-procentowe minimum kwalifikacyjne, czyli co najmniej 24 punkty. Jakub Nowak, Hanna Jabłońska, Lena Gawron, Jan Wiśniewski, Maria Mrzygłód i Adam Leszczyński zostali zakwalifikowani do etapu rejonowego, który odbędzie się 17 marca 2021 roku. Wielkie gratulacje dla uczniów i ich opiekuna Katarzyny Gójskiej.

      Życzymy sukcesów w kolejnym etapie!

     • „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY- ODDAJ MNIE W DOBRE RĘCE 2021”

      08.02.2021

      „Walentynkowa zbiórka zużytych baterii”

      Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim po raz kolejny  przystąpiła do konkursu „Dobre rady na elektroodpady - oddaj mnie w dobre ręce 2021”, organizowanego przez  AURAEKO - Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. w Warszawie. Naszą szkołę reprezentuje eko-zespół „Elektro-Niezłomne” – uczennice klasy 8b, a szkolnym koordynatorem konkursu jest Edyta Kopeć.  Jednym z zadań konkursowych jest zbiórka zużytych baterii.  

      Dnia 12 lutego 2021r. (piątek) w naszej szkole  odbędzie się

      WALENTYNKOWA ZBIÓRKA ZUŻYTYCH  BATERII 

      pod hasłem „Pokochaj recykling”

      Miejsce zbiórki: hol przy wejściu głównym

      Początek zbiórki: g. 9.00

      Dodatkowo zużyte baterie będzie można przekazywać do pojemnika umieszczonego w przedsionku szkoły.

      Zachęcamy do wsparcia ekologicznych działań konkursowych naszej szkoły.

     • Konkurs Wiedzy o Mazowszu

      15.01.2021

      Architektura Mazowsza

      W ramach "Konkursu Wiedzy o Mazowszu" grupa uczniów - Jakub Nowak, Patryk Rudnicki, Adam Leszczyński, Kacper Ostolski i Filip Banaszek - postanowiła zapoznać się bliżej z architekturą Mazowsza. Pierwszym etapem prac było zebranie materiałów dotyczących stylów architektonicznych. Następnie wybór tematu wiodącego. Możliwości było mnóstwo m.in. wiejskie katedry, styl świdermajer, historia architektury na podstawie mazowieckich budowli. Uczniowie skoncentrowali się na architekturze drewnianej Mazowsza. Przygotowanie prezentacji multimedialnej było trzecim etapem ich prac.

      Architektura Mazowsza

      Drewniane Budownictwo

      Mazowieckie łamigłówki

      Uczniowie klasy 8b: Jan Wilk, Maria Mrzygłód, Weronika Gołaś, Lena Gawron i Hanna Jabłońska przygotowali podczas zdalnego nauczania projekt w ramach „Konkursu Wiedzy o Mazowszu” o nazwie „Mazowieckie łamigłówki". Uczniowie opracowali propozycję zadań dotyczących Mazowsza. Serdecznie zapraszają do ich rozwiązania.

      Mazowieckie łamigłówki

       

     • Konkurs o Mazowszu

      15.01.2021

      Gra edukacyjna

      Jan Wiśniewski, Jakub Dudek i Wojciech Stańczak, uczniowie klasy 7c, w ramach „Konkursu Wiedzy o Mazowszu” przygotowali projekt "Gra o Mazowszu". Gra edukacyjna o nazwie „5 sekund MAZOWSZE” powstała w grudniu. W pierwszej fazie uczniowie zbierali materiały do pytań umieszczonych w grze. Etap drugi polegał na narysowaniu planszy i wypisaniu pytań testowych. Ostatni etap przetestowanie gry w praktyce. Uczniowie pytają m.in.: o przykłady mazowieckich rzek, znanego malarza z Mazowsza, najdłuższą twierdzę w Polsce. Wygrywa ten gracz, którego pionek jako pierwszy dotrze do mety.

     • Konkurs Bożonarodzeniowy uczniów Piątki

      14.12.2020

      Jak co roku, w grudniu uczniowie klas zerowych oraz edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w konkursie na ozdobę choinkową. Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło wiele prac ze  wszystkich oddziałów. Uczestnicy konkursu wykonali piękne ozdoby. W związku z tym jury postanowiło  wyróżnić wszystkie nadesłane prace.

      Gratulujemy kreatywności i zdolności.

      Zapraszamy do udziału w konkursie w kolejnych latach.

     • Sukces Leny Gawron

      17.11.2020

      W Mińsku Mazowieckim organizowane są cyklicznie Dni Kultury Żydowskiej Bliscy i Oddaleni. Ich ideą  jest przypomnienie mieszkańcom naszego miasta przedwojennych sąsiadów – ich kultury i codzienności. W tym roku jednym z działań było ogłoszenie konkursu literacko-artystycznego „Zabawy dziecięce” dla uczniów szkół powiatu mińskiego. Konkurs polegał na napisaniu opowiadania inspirowanego jednym ze zdjęć ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Niezwykle miło jest nam poinformować, że

      2. miejsce w kategorii uczniów klas  VII – VIII zajęła uczennica naszej szkoły Lena Gawron.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Mała książka – wielki człowiek

      03.11.2020

      Uczniowie klas pierwszych otrzymali wyjątkowy prezent – książkę pt.: Pierwsze abecadło z tekstami najlepszych polskich autorów dla dzieci. Ponadto kreatywny alfabet do wycinania oraz broszurę dla rodziców pt. „Książką połączeni, czyli uczymy czytać razem”.

      Tę Wyprawkę Czytelniczą przekazał Instytut Książki wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

      Prezent sprawił dzieciom bardzo dużą radość. Jesteśmy pewni, że takie małe gesty mogą mieć bardzo duży wpływ na kształtowanie czytelnictwa.

     • Pasowanie Pierwszaków z Piątki

      18.10.2020

      16 października był dniem bardzo ważnym dla grupy pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim. W warunkach innych niż dotąd, czyli bez rodziców, bez zaproszonych gości, bez kolegów i koleżanek z klas drugich, odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia. Poprowadziła je pani wicedyrektor Anna Ciszkowska wraz z wychowawcami. Pani Marzanna Wocial towarzyszyła klasie Ia, pani Joanna Zawadka była całym sercem z uczniami klasy Ib, a pani Anna Dźwigała wspierała maluchy z klasy Ic. Wszystko zorganizowane zostało zgodnie z zaleceniami reżimu sanitarnego, który obowiązuje od kilku dni, w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią.

      Każda z trzech klas pierwszych miała swoją uroczystość na sali gimnastycznej, w kameralnym gronie, o wyznaczonej godzinie. Pierwszaki wystrojone w galowe stroje pokazały krótką część artystyczną, a po niej nastąpiła część oficjalna. Zanim jednak dzieci zostały przyjęte do społeczności szkolnej, musiały odpowiedzieć na kilka pytań zadanych przez panią dyrektor.

      Kiedy egzamin został zdany, z wielkim przejęciem ślubowały na sztandar szkoły, że będą dobrymi uczniami, a swym zachowaniem i nauką sprawiać będą radość rodzicom i nauczycielom. Najważniejszym elementem, wieńczącym całą galę, było pasowanie wielkim ołówkiem każdego z uczniów. Ceremonii tej dokonała pani wicedyrektor Anna Ciszkowska. Bohaterowie tego dnia podeszli do całej uroczystości z radością, entuzjazmem i pełnym zaangażowaniem. Otrzymali w nagrodę dyplomy i upominki od rodziców. Pan Burmistrz Marcin Jakubowski przekazał dzieciom pamiątkowe linijki.

      Cała uroczystość  była filmowana i fotografowana przez pracowników szkoły, dzięki czemu rodzice będą mogli odtworzyć całe wydarzenie.

     • Wycieczka do parku dzieci z grupy Oa i Ob

      09.10.2020

      W październikowe przedpołudnie dzieci z oddziału zerowego wykorzystując ładną pogodę i uroki jesieni udały się po dary do Miejskiego Parku. I rzeczywiście – z wycieczki przyniosły do kącika przyrody piękne bukiety opadłych, kolorowych, liści. Wyjście na wycieczkę poprzedziła rozmowa ,,Jak zachowujemy się w parku” – dzieci dzieliły się swoją wiedzą, w jaki sposób należy dbać o środowisko przyrodnicze. Zgodnie stwierdziły, iż nie należy niczego zrywać, łamać i zaśmiecać. Park odkrył przed nami swe piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchaliśmy odgłosów przyrody. Bacznie przyglądaliśmy się przyrodzie: korze drzew, liściom, rozmawialiśmy o zwierzętach i ptakach żyjących w parku. Podczas wycieczki zbieraliśmy najpiękniejsze kolorystycznie liście, którymi przyozdobiliśmy nasze kąciki przyrody. Był też czas na bieganie i  wspólne zabawy.  Trochę zmęczeni ale bardzo szczęśliwi z bukietami kolorowych liści,  wróciliśmy do naszego oddziału. Zebrane liście wykorzystamy również do wykonania pracy plastycznej.

      Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i stała się bogatym źródłem wiedzy o przyrodzie.

     • Ku lepszej przyszłości uczniów…

      01.10.2020

       

       

      Wraz z dniem 1 października wznowione zostały w naszej szkole działania związane z realizacją projektu „Torami nowej edukacji – wykształcenie, kreatywność i innowacyjność drogą do lepszej przyszłości uczniów Mińska Mazowieckiego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

      W ramach projektu uczniowie mają możliwość uczestniczenia w następujących zajęciach:

      Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki – p. T. Schima.

      Zajęcia rozwijające z zakresu:

      • języka angielskiego – B. Polit, D. Sadowska, D. Woźnica,

      • matematyki – p. R. Słodownik, I. Sabak, J. Kurek,

      • przyrody w klasach I-II – p. B. Nowicka, J. Zawadka, M. Wocial, A. Dźwigała, M. Płochocka,

      • biologii – p. E. Miłkowska,

      • chemii – p. I. Sikorska,

      • fizyki – p. J. Kurek,

      • geografii – p. K. Gójska,

      • informatyki – p. D. Solecka, M. Kruszewski.

      Realizując zawarte w projekcie założenia we wrześniu przeprowadzono warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie następujących klas:

      • klasy I-II - iROBOT – zajęcia z robotyki i informatyki,

      • klasy V a, V b, VI a, VI b - Warsztaty z zakresu zagrożeń w cyberprzestrzeni,

      • VI f - Budowanie zespołów – zajęcia psychoedukacyjne,

      • klasa IV a – Praca z wyobraźnią i wizualizacją – zajęcia psychoedukacyjne,

      • klasa VI c – Młody Kreator – zajęcia z twórczości i kreatywności.

      Warsztaty prowadzone były w niewielkich grupach, co podniosło ich efektywność. Wniosły wiele ciekawych treści i ich praktycznych zastosowań. Przebiegały w miłej atmosferze.

     • Konferencja Profesora Pyżalskiego w Piątce

      26.09.2020

      24 września gościł w naszej szkole Jacek Pyżalski, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor licznych publikacji, trener w obszarze komunikowania i trudnych zachowań, badacz warunków pracy i kondycji psychicznej nauczycieli.  Pan Pyżalski przeprowadził  szkolenie metodyczne dla nauczycieli Piątki pt.„Jak skutecznie motywować uczniów do nauki i rozwiązywać problemy w szkole”. Profesor podjął się odpowiedzi na pytania nurtujące niemal wszystkich pedagogów. Teoretycznej analizie zagadnień towarzyszyły przykłady z wieloletnich doświadczeń pedagogicznych oraz pracy badawczej.

      Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie z profesorem Pyżalskim i że odwiedzi Piątkę z kolejnym ciekawym szkoleniem.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
   • sp5@post.pl
   • 25 758 29 57
   • ul. Małopolska 11, 05 - 300 Mińsk Mazowiecki
   • 25 759 65 34
   • 822-10-46-051
   • 000584449
   • 20 Pedagog 22 Sekretariat szkoły 24 Księgowość 26 Intendent 27 Fax 29 Logopeda 30 Biblioteka 31 Oddziały przedszkolne 33 Świetlica 35 Pokój nauczycielski
   • sp5@post.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych