• Klasa Ic z wizytą na Poczcie Polskiej

26 października 2021 r. klasa I C udała się z wizytą do oddziału Poczty Polskiej przy ul. Warszawskiej 149 w Mińsku Mazowieckim. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędników poczty oraz poznać zakres usług wykonywanych na poczcie. Obejrzały hol, w którym znajdują się okienka pocztowe, poznały wyposażenie poczty, zwracały uwagę na skrzynki pocztowe, worki  i na logo poczty. Nauczyły się również rozróżniania pojęć nadawca oraz adresat. Dzieci mogły osobiście na swoich kartach pocztowych przykleić znaczek, który zakupiły w okienku pocztowym, przystawić  stempel daty wykonany datownikiem, a następnie wrzucić kartkę do skrzynki pocztowej. Samodzielnie zaadresowane i wysłane kartki zostały dostarczone przez listonosza do SP nr 5, a następnie  do rąk własnych adresatów. Była to bardzo miła niespodzianka,  która sprawiła wielką radość i uśmiech na twarzach pierwszaków.

Wycieczka na pocztę okazała się ciekawą lekcją w praktyce, a uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni.

Dziękujemy panu Dariuszowi Świętochowskiemu kierownikowi oddziału za przekazanie nam cennych informacji o działaniu Poczty Polskiej oraz za wiedzę o pracy na zapleczu pocztowym. Dziękujemy również wszystkim pracownikom poczty za miłą atmosferę. Życzymy Wam odwzajemnionych uśmiechów, lekkich przesyłek i drzwi zawsze otwartych. Niech wykonywana praca przynosi wiele satysfakcji.

• "Wojenne lalki Marysi" Małgorzaty Berwid

26 października w naszej szkole gościliśmy panią Małgorzatę Berwid – pedagożkę, scenarzystkę, pisarkę i dziennikarkę, autorkę i współautorkę programów telewizyjnych dla dzieci: „Ciuchcia”, „Budzik” czy „Moliki Książkowe”.

W 2019 roku ukazała się książka „Wojenne lalki Marysi”, która jest spisaną historią życia mamy autorki. To wspomnienia małej dziewczynki z lat wojennych, wzbogacone przepięknymi ilustracjami pani Anny Jamróz.

Uczniowie klas IV , którzy mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu, mogli dowiedzieć się, jaka była geneza powstania opowieści, poznać historię rodziców pani Małgorzaty Berwid, zadać nurtujące pytania. Miłośnicy czytelnictwa zakupili również książki wraz z pięknymi dedykacjami i autografem autorki.

Niech reklamą wzruszających i fascynujących wspomnień będą słowa pani prof. Joanny Papuzińskiej: „Dziękując Małgorzacie J. Berwid za spisanie
            i udostępnienie nam tej opowieści zachęcam wszystkich – i dorosłych i dzieci
            do uważnej lektury, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie".

• Pasowanie na świetlicowego Smerfa

W dniu 20 października 2021 r. w świetlicy szkolnej, udekorowanej biało-niebieskimi balonami i sylwetami z bajki, w towarzystwie Papa Smerfa i Smerfetek – uczniów z klasy II b odbyła się uroczystość „Pasowania na świetlicowego Smerfa”. Głównym celem tej uroczystości było przyjęcie uczniów klas pierwszych do świetlicowej gromady, a także stworzenie atmosfery: radości, przyjaźni oraz zaufania. Po powitaniu przez panią wicedyrektor Annę Ciszkowską i wychowawców - dzieci odśpiewały hymn świetlicy i przystąpiły do kilku prób: odwagi, smaku, spostrzegawczości. Zaliczyły je doskonale, co pozwoliło przyjąć każdemu smerfne imię i czapeczkę. Następnie odbyła się uroczysta przysięga i pasowanie na świetlicowego Smerfa. W dowód przyjęcia do świetlicowej gromady, każdy Smerf złożył odcisk palca na Akcie Ślubowania. Na zakończenie uroczystości dzieci zostały obdarowane upominkami, cukierkami i stanęły do wspólnego zdjęcia.

Wszystkim nowo przyjętym Smerfom życzymy: dużo sukcesów w nauce, wspaniałych zabaw w świetlicy szkolnej i radości w życiu codziennym.

• Pierwszaki na Poczcie Polskiej😊

18 października 2021 r. w dniu Święta Poczty Polskiej klasa 1 d wybrała się z wizytą do oddziału Poczty Polskiej przy ul. Warszawskiej 149 w Mińsku Mazowieckim. Celem wycieczki było zapoznanie się z instytucją poczty i pracą listonosza. Uczniowie zostali miło przyjęci przez kierownika oddziału pana Dariusza Świętochowskiego, który opowiedział historię poczty, zapoznał z zakresem usług pocztowych i pracą listonosza. Dzieci z zaciekawieniem oglądały stare fotografie z dziejów instytucji.

Cennym doświadczeniem okazał się samodzielny zakup znaczka pocztowego w okienku i zaadresowanie kartek pocztowych, które zostały wrzucone do skrzynki pocztowej. Wszystkie kartki przeszły drogę wysyłki i trafiły do odbiorców tj. uczniów klasy 1 d. Dzieci z niecierpliwością czekały na przesyłkę. Wizyta na poczcie była rownież okazją do utrwalenia  nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Pierwszaki spisały się na medal i otrzymały liczne pochwały ze strony pracowników poczty.

18.10.2021 Poczta Polska obchodziła swoje 463-lecie istnienia i z tej okazji życzymy wszystkim pracownikom wielu sukcesów, zadowolonych klientów i toreb pełnych listów.

• Siłownia Na Piątkę 😍

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na nasz projekt Siłownia Na Piątkę za 148 800 zł.

Ekipa w składzie: koordynator - Dariusz Świętochowski Stowarzyszenie Na Piątkę oraz uczennice z klasy 3c: Lila Abramowska, Maria Abramowska, Nina Baran, Nadia Michalak.