• Aktualności

     • Warsztaty profilaktyczne "Cukierki"

      15 listopada uczniowie z klasy 1a i 1c uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych „Cukierki”, prowadzonych przez edukatorów z Poradni Psychoterapii i Profilaktyki z Warszawy. Był to program wczesnej profilaktyki oparty na bajce Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem.

      Celem programu było: przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia, nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych, rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

    • Warsztaty profilaktyczne "Cukierki"
    • Smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe
     • Smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe

      W szkole dzieci nabywają wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin życia. Jedną z nich jest zdrowe odżywianie.

      Środa, była pysznym dniem w kl. II c, ponieważ uczniowie przygotowali sałatkę owocową oraz owocowe szaszłyki. Na początku dzieci śpiewały piosenki o owocach, potem rozwiązywały zagadki. Dowiedziały się także, dlaczego należy jeść owoce. Porządkowały owoce od najmniejszego, do największego. Układały kompozycję przestrzenną z owoców i określały ich położenie w przestrzeni. Potem nastąpiło omówienie sposobu wykonania sałatki i szaszłyków, zwrócenie uwagi na higienę pracy, samodzielne działania dzieci. Następnie odgadywały i opisywały smak, konsystencję i doznania smakowe związane z kosztowaniem owoców.

     • STOP PRZEMOCY!

      Nasza szkoła włączyła się w projekt "19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży" realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim. W dniu 19 listopada w ramach solidarności z ofiarami przemocy nasi uczniowie przyszli do szkoły ubrani na kolor pomarańczowy symbolizujący STOP PRZEMOCY!

     • Sukces naszych uczennic

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejskim konkursie literackim na limeryk pod hasłem „Ta postać odegrała doniosłą rolę w dziejach naszego miasta”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 6, a honorowy patronat objął Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki.

      Nasi podopieczni nie zawiedli. W kategorii uczniów klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Jagoda Dudek, zaś w kategorii uczniów klas starszych również pierwsze miejsce zajęła Jagna Suchocka.

     • Czytanie jest piękne...

      W dniach 16-17 listopada 2021 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej odbył się X Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania; ze względu na zaostrzającą się pandemię - w systemie online. Wzięło w nim udział 142 uczniów. Tym razem uczestnicy mieli za zadanie przeczytać fragment prozy Stanisława Lema.

      Miło nam poinformować, że wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele naszej Piątki.

     • Wiedza o symbolach Wielkiej Brytanii

      Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wzięli udział w szkolnym konkursie „Symbole Wielkiej Brytanii” zorganizowanym przez nauczycieli języka angielskiego.

      Uczestnicy konkursu wykonali dowolną techniką plastyczną plakaty przedstawiające między innymi: flagę brytyjską, Big Bena, London Eye, charakterystyczne piętrowe autobusy czy czerwone budki telefoniczne, a nawet Królową Elżbietę II.

    • Wiedza o symbolach Wielkiej Brytanii
     • Polak Mały...

      10 listopada w szkole odbyły się obchody 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Ten dzień uczniowe z klasy Ib spędzili szczególnie. Dostali grę edukacyjna Polak Mały i książkę Srebrni na Szlaku Niepodległej. Prezenty dla klasy zostały podarowane przez Mamę naszej koleżanki Oliwii- panią Katarzynę.

     • Pierwszaki szukają jesieni w Rezerwacie Jedlina

      W związku z realizowanym tematem lasu "Na tropach przyrody- Las jesienią" uczniowie klasy I a, I b, Ic, Id w pierwszych dniach listopada udali się do Rezerwatu Przyrody „Jedlina” w Mieni. Odbyli spacer po ścieżce edukacyjnej Jedlina, podczas którego poznali warstwową budowę lasu, wiele ciekawych gatunków drzew, krzewów i zwierząt leśnych oraz zapoznali się z budową grzybów jadalnych i trujących. Uczniowie byli wyposażeni jak prawdziwi badacze przyrody w lupy, lornetki i kompasy. Te akcesoria uatrakcyjniły zgłębianie wiedzy nt. różnorodności flory i fauny występującej w środowisku leśnym.

     • Aktywni Obywatele Europy w SP 5

      W poniedziałek, 8 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 5 odbyła się Konferencja podsumowująca realizację przedsięwzięcia "CLIL – bo język obcy to komunikacja i kultura!" w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

     • Sukces piłkarski Piątki

      W dniu 9 listopada 2021 r. reprezentacja szkoły w piłce nożnej zajęła I miejsce w zawodach powiatu mińskiego. Na wiosnę będzie reprezentować powiat miński w zawodach regionalnych.

      Wyniki

      SP 5 MM - SP 1 MM 4:8

      SP 5 MM - SP Halinów 6:2

      SP 5 MM - SP Marianka 13:1

      półfinał

      SP 5 MM - SP 4 MM 9:1

      FINAŁ:

    • Sukces piłkarski Piątki
    • W domu króla Jana III Sobieskiego
     • W domu króla Jana III Sobieskiego

      Dnia 8 listopada klasy IIIc i IIId pojechały na wycieczkę do Pałacu w Wilanowie. Podczas lekcji muzealnej uczniowie spacerowali po apartamentach królewskich, poznali tajemnice rodziny królewskiej, wysłuchali wielu anegdot z życia króla. Natomiast w czasie warsztatów plastycznych dzieci przeniosły się w świat mody z XVII wieku! Dowiedziały się, jak ubierano się ponad 300 lat temu na co dzień i od święta, czym są kontusz i żupan, jak wiązano pas kontuszowy, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę. Uczniowie projektowali też dawne stroje - wykonali gałgankowe wyklejanki. To było miłe i pouczające spotkanie z historią

     • Wygraliśmy powiatowy konkurs „Jestem bezpieczny”!

      Dnia 27 października 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim odbył się finał VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie i Zasadach Udzielania Pierwszej Pomocy „Jestem bezpieczny”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych powiatu mińskiego. Uczniowie musieli wykazać się wszechstronną wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa na drodze, w domu, w internecie oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Naszą szkołę reprezentowali: Zofia Guła z klasy IIIc oraz Tomasz Piątkowski z klasy IIId. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył nasz uczeń - Tomasz Piątkowski! Gratulujemy!!!

    • Wygraliśmy powiatowy konkurs „Jestem bezpieczny”!
    • Konkurs "Jestem bezpieczny"
     • Konkurs "Jestem bezpieczny"

      Dnia 18 października 2021 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie i Zasadach Udzielania Pierwszej Pomocy „Jestem bezpieczny”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Uczniowie musieli wykazać się wszechstronną wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa na drodze, w domu, w internecie oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Laureatami etapu szkolnego zostali:

     • Pamięć o Bohaterach wojennych

      Zbliża się Dzień Zaduszny, z tej okazji My-uczniowie z I b, wybraliśmy się na miejski cmentarz, aby uczcić pamięć zmarłych. Zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Była to szczególna wizyta, gdyż na cmentarzu towarzyszyła nam pani Aneta z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, mama naszego kolegi z klasy. Odpowiedziała nam o pracy żołnierzy i o tym, jak ważna jest pamięć o poległych.

     • Leśna edukacja

      Dnia 28 października klasy trzecie odwiedziły Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Uczniowie zwiedzali ekspozycję zwierząt leśnych w ich środowisku, oglądali miniaturę lasu, rozpoznawali liście i nasiona drzew, polskie ptaki oraz warstwy lasu. Emocjonującym momentem było przejście drewnianą kładką nad „Goździkowym bagnem” i oglądanie zamierającej już jesienią rosiczki – rośliny owadożernej.

     • Klasa Ic z wizytą na Poczcie Polskiej

      26 października 2021 r. klasa I C udała się z wizytą do oddziału Poczty Polskiej przy ul. Warszawskiej 149 w Mińsku Mazowieckim. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędników poczty oraz poznać zakres usług wykonywanych na poczcie. Obejrzały hol, w którym znajdują się okienka pocztowe, poznały wyposażenie poczty, zwracały uwagę na skrzynki pocztowe, worki i na logo poczty. Nauczyły się również rozróżniania pojęć nadawca oraz adresat. Dzieci mogły osobiście na swoich kartach pocztowych przykleić znaczek, który zakupiły w okienku pocztowym, przystawić stempel daty wykonany datownikiem, a następnie wrzucić kartkę do skrzynki pocztowej. Samodzielnie zaadresowane i wysłane kartki zostały dostarczone przez listonosza do SP nr 5, a następnie do rąk własnych adresatów. Była to bardzo miła niespodzianka, która sprawiła wielką radość i uśmiech na twarzach pierwszaków.

    • Klasa Ic z wizytą na Poczcie Polskiej
    • "Wojenne lalki Marysi" Małgorzaty Berwid
     • "Wojenne lalki Marysi" Małgorzaty Berwid

      26 października w naszej szkole gościliśmy panią Małgorzatę Berwid – pedagożkę, scenarzystkę, pisarkę i dziennikarkę, autorkę i współautorkę programów telewizyjnych dla dzieci: „Ciuchcia”, „Budzik” czy „Moliki Książkowe”.

      W 2019 roku ukazała się książka „Wojenne lalki Marysi”, która jest spisaną historią życia mamy autorki. To wspomnienia małej dziewczynki z lat wojennych, wzbogacone przepięknymi ilustracjami pani Anny Jamróz.

  • Partnerzy

   • Mazowiecki Kurator Oświaty
   • Miasto Mińsk Mazowiecki
   • Ośrodek Rozwoju Edukacji
   • Komenda Policji
   • Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim
   • MDK
   • Muzeum Ziemi Mińskiej
   • Microsoft Office
   • Fundusze Europejskie
   • Akademia NASK
  • Biuletyn informacji publicznej

  • Rekrutacja do miejskich placówek
   na rok szkolny 2022/2023


    

  • Godziny dzwonków

   Czwartek 29.09.2022
  • liczba odwiedzin: 17976845
  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
   • sp5@post.pl
   • sp5@post.pl
   • 25 758 29 57
   • ul. Małopolska 11, 05 - 300 Mińsk Mazowiecki 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych