• Obchody Roku Józefa Wybickiego w „Piątce”
     • Obchody Roku Józefa Wybickiego w „Piątce”

      13.03.2022

        Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP „Rokiem Józefa Wybickiego”.

      W bieżącym roku obchodzimy 200. rocznicę śmierci tego wybitnego Polaka. Józef Wybicki to autor słów polskiego hymnu narodowego, który 225 lat temu powstał jako „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Józef Wybicki to również wielokrotny poseł na Sejm RP, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, a także współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej.

      Nasza szkoła podjęła działania, aby uczcić ten szczególny rok. Poprzez organizację miejskiego i wewnątrzszkolnych konkursów przybliżamy uczniom postać Józefa Wybickiego i jego działalność, która przypadała w jakże trudnym dla Polski okresie.

      Rozpoczęliśmy od konkursu dla uczniów klas „0-III”. Ich zadaniem było przygotowanie portretu Józefa Wybickiego. Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do pracy, czego efektem były wspaniałe liczne wizerunki naszego patrona, dlatego wybór najlepszych prac był bardzo trudny.

      Autorami wyróżnionych prac są: Mikołaj Tatala – 0a, Bartłomiej Markiewicz – 0b, Sonia Żyłka – Ia, Lena Abramowska – Id, Julia Gmitrzuk – IIa, Gustaw Niedziałkowski – IIc, Patryk Słodownik – IIIc i Gabriela Klimczak – IIIa.

     • Warto mieć marzenia...

      10.03.2022

      W dniu 10 marca uczniowie klasy 7c uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Tomaszem Sobanią, który swoją pierwszą książkę napisał w wieku 17 lat (obecnie ma 23 lata i trzy książki na koncie). Podczas spotkania ten niezwykły młody człowiek o wielkim sercu opowiadał o swoich pasjach, biegach charytatywnych, a przede wszystkim o tym, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji. Nie zawsze się uda, ale warto próbować 

    • NIE POZOSTAJEMY OBOJĘTNI 💙💙💙💛💛💛
     • NIE POZOSTAJEMY OBOJĘTNI 💙💙💙💛💛💛

      06.03.2022


      Młodzież z naszej szkoły włączyła się w pomoc humanitarną dla Ukrainy. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i sekcji wolontariatu uczniowie klas starszych przeprowadzili zbiórkę niezbędnych produktów. Zgromadzono kubki termiczne, chusteczki nawilżane, batony energetyczne, konserwy, suszone owoce, wafle ryżowe, baterie, latarki oraz środki medyczne. Ofiarowane artykuły zostały przekazane przedstawicielom Ochotniczej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim, która zadba, by produkty trafiły w ręce potrzebujących.

      Dodatkowo uczniowie i pracownicy Piątki, chcąc okazać jedność z Ukrainą, ubrali dziś stroje w barwach narodowych tego państwa.

    • Edukacja włączająca w Piątce
     • Edukacja włączająca w Piątce

      01.03.2022

      W ramach współpracy z Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą, w Szkole Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim, 24 lutego zorganizowaliśmy Dzień Pączka.

      Tego dnia uczniowie naszej placówki poznawali historię tłustego czwartku. Czytali tradycyjne przepisy kulinarne, tworzyli „klasowe sposoby na pączki”, dekorowali pączki z ciasta drożdżowego oraz te z kartonu. Powstała z nich ciekawa dekoracja sali lekcyjnej. Odbywały się „pączuszkowe  zabawy” i bale.

      W każdej klasie na ławkach wylądowały talerzyki ze świeżymi pączkami. Nawet podczas zajęć komputerowych graliśmy w gry, których bohaterami były pączki i… tabliczka mnożenia.

      Układaliśmy wiersze poświęcone pączkom, wzorując się na utworze dla dzieci pt: „Tłusty czwartek” Władysława Broniewskiego. Powstały też rymowanki z okazji tłustego czwartku i takie o pączkach.

      Do akcji włączyli się rodzice , smażąc pączki wraz z dziećmi i dokumentując tę smakowitą pracę przysłanymi zdjęciami. Niektórzy sfotografowali zabawy z wykorzystaniem tej tradycyjnej tłustoczwartkowej słodkości.

      Panie kucharki stanęły na wysokości zadania i przygotowały na deser słodkie i mięciutkie pączki.

      Na koniec powstał gigantyczny plakat podsumowujący nasze działania.

      Okazało się, że mimo ogromnej kaloryczności, pączki znalazły w uczniach naszej szkoły oddanych wielbicieli. Dzieci powoływały się na stare ,polskie przysłowie: „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole”.

     • Aktywny wypoczynek naszych uczniów

      22.02.2022

      „Połamania nart” i udanego wypoczynku - tak nam wszyscy życzyli oraz mocno trzymali kciuki za sukces. I tak się stało, realizacja zadania na szóstkę z plusem. Narciarskie warsztaty zimowe już za nami. Wróciliśmy zadowoleni i z nowymi narciarskimi umiejętnościami.

      Złoty medal dla wszystkich uczestników!

      Włożony wysiłek został właściwie spożytkowany, a światowy klub miłośników zimowego narciarskiego szaleństwa powiększył się o grono 46 nowych członków.To wielki sukces, który był możliwy dzięki wsparciu Miasta Mińsk Mazowiecki i zorganizowanym narciarskim warsztatom zimowym.

      Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do umożliwienia realizacji tego zimowego projektu. Zadanie publiczne „Narciarskie warsztaty zimowe” było współfinansowane ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki.

      W filmie została zaprezentowana aktywność uczestników podczas narciarskich warsztatów zimowych.

    • Walentynki świetliczaków❤️
     • Walentynki świetliczaków❤️

      21.02.2022

      WALENTYNKI to święto zakochanych, ale w szerszym kontekście to również dzień, w którym celebruje się więzi rodzinne, przyjaźń. To również dobra okazja by powiedzieć kocham, lubię, by podziękować swoim najbliższym: rodzicom, dziadkom, przyjaciołom, kolegom, że wnoszą szczęście i radość do naszego życia, że są blisko nas.

      Walentynki w naszej świetlicy to był fajny dzień!

      Uczniowie  dowiedzieli się skąd wzięło się to święto i jak ono jest obchodzone. Wykonali walentynkowe prace plastyczne, które przyozdobiły salę. Mogli przekazać coś miłego swojej sympatii „Walentynkową pocztą”. Wybrali najsympatyczniejszą „Walentynkę i Walentego” naszej świetlicy i każdy obecny uczeń został obdarowany walentynkową - słodką niespodzianką.

      Uczniowie byli bardzo zadowoleni, co widać na zdjęciach.

     • Zabawa karnawałowa w klasie1c🥳

      21.02.2022

      Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w klasie 1c, gdzie w piątkowe popołudnie 28 stycznia br. odbyła się zabawa karnawałowa.

      Tego dnia pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Tradycyjnie, w czasie balu dzieci brały udział w różnych zabawach i konkursach, a także tańcach przy ulubionych muzycznych hitach. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku i pamiątkowych zdjęć.

      Czas upłynął wszystkim bardzo szybko. Zadowolone, pełne wrażeń, przeżyć i radosne dzieci wróciły do domów. Zabawa umożliwiła dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze, przyniosła wiele radości, a to było głównym celem tego balu.

      Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I semestrze nauki.

      Wszystkim uczniom życzymy miłego odpoczynku.

      Kolejny bal karnawałowy już za rok!!!

      Dziękuję Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów swoim dzieciom oraz za zakup słodyczy i napojów.

     • Spotkanie autorskie z Panem Waldemarem Cichoniem

      28.01.2022

      25 stycznia 2022r.  uczniowie z klas I – III wzięli udział w spotkaniu online z pisarzem Waldemarem Cichoniem, które zorganizowała biblioteka szkolna. Pan Cichoń jest autorem  serii popularnych książek o wyjątkowym kocie Cukierku, a pierwsza z nich pt. „Cukierku, ty łobuzie” została wpisana na listę lektur szkolnych. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób przebiega proces od powstania pomysłu na książkę do jej wydania i trafienia na półkę w księgarni. Autor przeczytał fragmenty książki „Cukierku, ty łobuzie" i opowiedział kilka ciekawostek z życia głównych bohaterów. Wielką niespodzianką było pokazanie prawdziwego kota Cukierka i drugiej bohaterki opowiadań – kotki Tradycji. Uczniowie dowiedzieli się, że tytułowy bohater lektury istnieje naprawdę i mieszka z rodziną Cichoniów w Tychach od 2007 roku. Dzieci miały możliwość zamówienia  książek z dedykacją i autografem autora. Książki o Cukierku są doskonałą propozycją dla najmłodszych, rozpoczynających swoją przygodę z literaturą, Czytelników.

      Zachęcamy do przeczytania wszystkich części przygód psotnego kotka, które są dostępne w bibliotece szkolnej.

     • Trzecioklasiści cieszą się karnawałem

      27.01.2022

      Dnia 25 stycznia w klasie III d odbyła się potańcówka karnawałowa. Wychowawczyni wraz z uczniami udekorowali salę balonami, serpentynami, kolorowymi frędzlami oraz lampionami. Dzieci przebrały się w kostiumy, maski i stroje dyskotekowe. Zabawę rozpoczął korowód poloneza. Potem dzieci tańczyły w parach, w kółkach i indywidualnie. Uczyły się układów tanecznych z internetu. Uczestników balu ucieszył słodki poczęstunek.

      Zabawa była na szóstkę!

     • Dzień Babci i Dziadka w klasie 2c❤️

      22.01.2022

      Jest taki jeden, no może dwa dni w roku…To Święto Babci i Święto Dziadka…  Łza wówczas się kręci w oku… o tym ważnym Święcie dobrze pamiętany i dla naszych Dziadków niespodzianki mamy.

      Uczniowie z kl. II c przygotowali krótki występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz tańczyli. Cały występ został nagrany, aby Babcie oraz Dziadkowie mogli go obejrzeć. Każdy drugoklasista przygotował własnoręcznie wykonane przestrzenne laurki.  

      Babciu, Dziadku  życzymy Wam zdrowia, szczęścia, pomyślności,

      stu lat życia i radości !!!

     • Życzenia dla Babci i Dziadka

      20.01.2022

      Z okazji Dnia Babci i Dziadka

      wszystkim Babciom i Dziadkom 

      najserdeczniejsze życzenia

      w imieniu wszystkich

      Uczniów Piątki

      składa kółko teatralne

       

      Idalia Komorowska - klasa 3a

      Katarzyna Kurek - klasa 5c

      Zuzanna Barwicka - klasa 5c

      Maja Domagalska - klasa 5c

      Aleksandra Króla - klasa 5c

      Natalia Jankowska - klasa 5c

      Zuzanna Szymańska - klasa 7f

      Oliwia Wójcik - klasa 7f

      Aleksandra Lech - klasa 7f

       

    • Karnawałowa zabawa w świetlicy😊
     • Karnawałowa zabawa w świetlicy😊

      15.01.2022

      W dniu 13 stycznia 2022 r. w świetlicy szkolnej odbył się karnawałowy bal. Sala przystrojona kolorowymi serpentynami wprowadzała w nastrój wesela i dobrego humoru. 

      Naszą zabawę rozpoczęliśmy od prezentacji balowych strojów. Następnie przy dźwiękach dyskotekowej muzyki dzieci ochoczo tańczyły w parach, w kółeczku i korowodach, które były przeplatane licznymi konkursami i zabawami karnawałowymi, takimi jak: karnawałowy wąż, brakujące krzesła, taniec kotylionów czy taniec z balonami. Podczas wspólnej zabawy ujawniło się wiele tanecznych talentów – Gabrysia sprytnie poprowadziła taniec „Makarena”, a Gustaw „Karnawałowego węża”. Na koniec wybraliśmy królową i króla balu, którzy otrzymali korony i zatańczyli walca w otoczeniu wszystkich świetliczaków. Naszą wspaniałą zabawę zakończył odki poczęstunek. 

      Miła i przyjazna atmosfera sprawiła, że ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci. 

     • Konkurs Wiedzy o Mazowszu

      13.01.2022

      Kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim biorą udział w interdyscyplinarnym Konkursie Wiedzy o Mazowszu organizowanym przez MSCDN. Konkurs odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i pozwala spojrzeć na nasze województwo z różnych perspektyw. Warunkiem udziału w teście wiedzy było przygotowanie projektów dotyczących szeroko ujętego tematu "Mazowsze w Europie".  Tym razem aż pięć grup zdecydowało się wykonać prezentację projektową.

      Grupa 1 "Mazowieckie naj w Europie" - Kacper Ostolski, Filip Banaszek, Jan Wiśniewski, Jakub Nowak, Patryk Rudnicki

      Mazowieckie naj w Europie

      Grupa 2 "Środowisko przyrodnicze Europy na przykładzie Mazowsza" - Adam Leszczyński, Hanna Malka, Anna Rozparzyńska-Noga, Gabriela Nalazek

      Środowisko przyrodnicze w Europie na przykładzie Mazowsza

      Grupa 3 "Z Mazowsza do Europy" - Oliwia Wójcik, Zuzanna Szymańska, Aleksandra Lech

      Z Mazowsza do Europy

      Grupa 4 "Mazowsze w Europie" Emilia Szylling, Gabriela Szylling, Maja Sitnicka, Alicja Zawadka, Natalia Krusiewicz

      Atrakcje Mazowsza

      Grupa 5 "Warszawa - metropolia Europy" - Jakub Dudek, Jan Dudek, Maksymilian Wakuła

      Warszawa stolica Mazowsza i Polski

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
   • sp5@post.pl
   • sp5@post.pl
   • 25 758 29 57
   • ul. Małopolska 11, 05 - 300 Mińsk Mazowiecki 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych