• Z Mazowszem za pan brat
          • Z Mazowszem za pan brat

            Od trzech lat Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli organizuje Konkurs Wiedzy o Mazowszu, który ma rangę konkursu kuratoryjnego. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim wzięli udział we wszystkich edycjach. 

            Realizacja projektu edukacyjnego jest przepustką do wzięcia udziału w teście wiedzy. Architektura Mazowsza, Gra o Mazowszu i Mazowieckie łamigłówki to projekty realizowane w roku szkolnym 2020/2021 przez grupę 13 osób. Konkurs wiedzy o Mazowszu ma charakter interdyscyplinarny, więc w teście pojawiają się pytania dotyczące m.in.: znanych postaci z Mazowsza, form ochrony przyrody, jednostek samorządu terytorialnego. W ubiegłym roku w teście umieszczono pytanie o mińską Aleję Gwiazd Literatury. Szeroki wachlarz zagadnień powoduje, że nie jest to konkurs dla każdego. Jednak taka koncepcja konkursu stanowi jego siłę. 

            W tym roku w rywalizacji najlepszy z całego Mazowsza okazał się Jakub Nowak, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim. Warto podkreślić, że laureatów - uczniów z wynikiem powyżej 80% - było tylko dwoje. Jakub uczęszczał w roku szkolnym 2020/21 do klasy szóstej. Historia Mazowsza i jego atrakcje turystyczne nie mają przed nim tajemnic. Z pasją opowiada o Andriollim i swoich ukochanych Łosicach. Bez wątpienia pasuje do niego określenie sercem Mazowszanin. W konkursie świetnie poradzili sobie również Jan Wiśniewski z klasy VII c i Maria Mrzygłód z klasy VIII b, którzy zostali jego finalistami. Jakub, Janek i Marysia odkryli uroki i dziedzictwo Mazowsza w trudnym czasie pandemii. Pielęgnowali naszą regionalną tożsamość. Opiekunem uczniów była Katarzyna Gójska - nauczyciel geografii.  

            Gala podsumowująca konkurs odbyła się 22 czerwca 2021 r. Gratulacje laureatom i finalistom konkursu złożyła Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego i inicjator konkursu. Podczas uroczystości gawędę opowiedział krajoznawca Lechosław Herz, autor m.in. Podróży po Mazowszu. Rozmowę Iwony Moczydłowskiej – koordynatora wojewódzkiego - ze zwycięzcami konkursu Jakubem Nowakiem z mińskiej “Piątki” i Katarzyną Drwięgą z Płońska można obejrzeć w końcowej części relacji www.youtube.com/watch?v=-Z5JNys703I (54:45). 

            Przed nami czwarta edycja Konkursu wiedzy o Mazowszu. Serdecznie zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie i poznanie swojej małej Ojczyzny. 

          • Sukces ósmoklasistów SP 5

            Sukces ósmoklasistów SP 5 na egzaminach zewnętrznych

                 W związku z pandemią i edukacją zdalną rok szkolny 2020/2021 nie należał do najłatwiejszych. Z pewnością szczególnym wyzwaniem dla szkół i nauczycieli było optymalne przygotowanie ósmoklasisów do zewnętrznych egzaminów, które odbyły się w całej Polsce w drugiej połowie maja. Społeczność mińskiej Piątki aż do początku lipca z nadzieją oczekiwała na wyniki egzaminów podsumowujących ośmioletnią naukę w szkole podstawowej, wierząc, że nie okażą się niższe od not z lat ubiegłych. Ku ogromnej radości dyrekcji, nauczycieli, szczególnie przedmiotów egzaminacyjnych, a także samych uczniów i ich rodziców egzaminy w SP nr 5 wypadły naprawdę imponująco i po raz kolejny potwierdziły wysoki poziom dydaktyczny placówki. Gratulujemy samym ósmiokasistom i ich nauczycielom wspaniałych rezultatów, zdecydowanie wyższych od not ogólnopolskich, wojewódzkich czy powiatowych. Warto podkreślić, że wyniki naszych tegorocznych absolwentów, szczególnie z matematyki i jezyka angielskiego, są także jednymi z najwyższych w mieście. Aby nie być gołosłownym, wystarczy przytoczyć kokretne dane.

                 Średni wynik ósmoklasisty z matematyki w tym roku wynosi w całym kraju 47%, w województwie mazowieckim - 52%, w powiecie mińskim - 53%, w mieście – 57%, zaś w SP nr 5 – aż 63%, a troje ósmoklasistów z matematyki uzyskało wynik optymalny, czyli 100%. Są to uczennice klasy VIII A i VIII B: Agata Aniszewska, Maria Mrzygłód i Sandra Rybak, podopieczne pani Renaty Słodownik oraz pani Iwony Sabak. Średni wynik ósmoklasisty z języka angielskiego w kraju to 66%, w województwie mazowieckim i powiecie mińskim - 71%, w mieście – 74%, natomiast w SP nr 5 – aż 83%. Stuprocentowym wynikiem egzaminu z języka angielskiego może się poszczycić aż dziewięcioro tegorocznych absolwentów: Bartosz Bartnik, Kacper Drapko, Hubert Marciniak, Julia Stańczak, Oliwer Bołtowicz, Weronika Gołaś, Hanna Jabłońska, Kinga Jakubowska, Oliwia Kondera - uczniowie pani Danuty Woźnicy i pani Beaty Polit. Wyniki uczniów mińskiej Piątki z matematyki i języka angielskiego mieszczą się w znormalizowanej ogólnopolskiej skali staninowej w przedziałach z opisem „wyniki bardzo wysokie”. Wyższe od średniej ogólnopolskiej (60%), wojewódzkiej   i powiatowej są także wyniki naszych ósmoklasistów z języka polskiego, a ich średnia nota wynosi 65%.

                 Dziękujemy za ogromny wysiłek i zaangażowanie  w przygotowanie do egzaminów nauczycielom klas ósmych. Gratulujemy sukcesów i życzymy zaangażowania i motywacji do dalszej pracy. Ogromne podziękowania i gratulacje przekazujemy także naszym już absolwentom oraz ich rodzicom. Wierzymy, że z tak imponującymi wynikami uczniowie mińskiej Piątki podczas rekrutacji  do szkół średnich zostaną przyjęci z otwartymi ramionami.

            Dyrekcja SP nr 5

          • PRZYGOTOWANI NA MOBILNOŚĆ W PORTUGALII😊

             

            Nasza szkoła ma przyjemność brać udział w Projekcie „CLIL – bo język obcy to komunikacja i kultura!”.W dniach 27 maja – 19 czerwca 2021 roku miały miejsce zajęcia przygotowujące 40 uczniów do mobilności, w tym 20 godzin zajęć z języka angielskiego, 4 godziny z historii i kultury Portugalii, oraz 6 godzin zajęć pedagogicznych i integracyjnych. 

            Na zajęciach prowadzonych przez Panią Beatę Polit z języka angielskiego nauczyliśmy się, jakkomunikować się w miejscach publicznych, takich jak lotnisko czy hotel.W trakcie zajęć przygotowaliśmy też prezentacje na temat naszego kraju, miasta i szkoły, oraz pracowaliśmy nad inscenizacją legendy „Wars i Sawa” w języku angielskim. 

            Natomiast na zajęciach prowadzonych przez Panią Katarzynę Gójską poznaliśmy kulturę oraz historię Portugalii. Zajęcia integracyjne prowadzone przez Panią Pedagog Krystynę Kifert  pomogły nam lepiej się poznać oraz zbudować wzajemne zaufanie. 

            Uważam, że był to dobrze wykorzystany czas! Dużo się nauczyliśmy, co przyda nam się w trakcie wyjazdu do Portugalii. 

            Sara Chłopik - VII b

          • Kolejny rok szkolny za nami…

            Za nami kolejny rok nauki. Nieco inny od lat poprzednich, bo postawił przed nami szereg wyzwań. Zmagaliśmy się z zawiłościami nauki, ale też ze sprzętem komputerowym. Już w październiku pandemia spowodowała, że szkolne ławki zamieniliśmy na domowe biurka, a tablice na monitory komputerów. Nie był to rok łatwy, ale wszyscy daliśmy radę.

            Zgodnie ze słowami piosenki: „Tak niedawno żeśmy się spotkali, a już pożegnania nadszedł czas” i w naszej szkole nastąpił moment pożegnań. Przestrzegając obowiązujących obostrzeń spotykaliśmy się w nieco mniejszych grupach, ale każda uroczystość była wyjątkowa. Część spotkań miała miejsce w czwartek 24 czerwca, zaś główna akademia podsumowująca pracę w bieżącym roku szkolnym odbyła się w piątek 25 czerwca.

            Uroczystość uświetnili zacni goście: prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Jarosław Belkiewicz, ppłk Ryszard Gorczyca, radny Jerzy Gryz, proboszcz parafii św. Antoniego ksiądz kanonik Janusz Kopczyński, proboszcz parafii w Wólce Mińskiej ksiądz Jerzy Danecki, proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów kapłan Jan Opala, Prezes Stowarzyszenia Na Piątkę  Dariusz Świętochowski oraz przedstawicielka Rady Rodziców Pani Milena Ciuchcińska.

            Podczas gali Pani Dyrektor Ewa Szczerba gratulowała wszystkim uczniom i pedagogom wytrwałości, dziękowała za trud włożony we wszelkie działania oraz przypomniała o sukcesach wychowanków Piątki.

            Wyróżniającym się w nauce i zachowaniu wręczono nagrody książkowe oraz dyplomy gratulacyjne.  Tego dnia żegnaliśmy klasy 8a i 8b kończące naukę w Szkole Podstawowej nr 5 oraz klasy 6 a i 6d, które będą kontynuowały naukę w Szkole Podstawowej nr 3. Ze sceny padło wiele ciepłych słów, a niejednemu zakręciła się łezka w oku…

            Kończąc uroczystą akademię Pani Dyrektor ogłosiła początek wakacji, a nam nie pozostało nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć w nieznane…

            ŻYCZYMY WSZYSTKIM UDANYCH WAKACJI!!!

          • Najmłodsi witają wakacje

            22 czerwca, klasy pierwsze i drugie na wspólnym, przedwakacyjnym spotkaniu podziękowały  dyrekcji szkoły,  Pani Ewie Szczerbie i Pani  Annie Ciszkowskiej za to, że mogły uczyć się, doświadczać, mieć wspaniałych przewodników jakimi są ich nauczyciele, w tak wspaniałej szkole jaką jest Piątka. Z piosenką na ustach, w wakacyjnych rytmach muzyki reggae, pokazały swoją radość z nadchodzącego, zasłużonego wypoczynku. Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim uczniom za sumienną i systematyczną pracę. Wręczyła zdobywcom konkursów dyplomy i nagrody. Dzieci nagrodziły dyrekcję ogromnymi laurkami.

            ....klasy pierwsze

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
      • 257582957
      • ul. Małopolska 11 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
      • 257596534
      • 822-10-46-051
      • 000584449
  • Galeria zdjęć

      brak danych