• Spotkanie dzieci z zerówek ze strażakami 🙂
          • Spotkanie dzieci z zerówek ze strażakami 🙂

            Dnia 6 maja 2022 r. dzieci z oddziału 0a i 0b gościły strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Przedszkolaki poznały specyfikę pracy strażaków. Miały okazję zobaczyć różne rodzaje umundurowania, kombinezony i sprzęt strażacki. Dowiedziały się, jakie są rodzaje pożarów i jakie są przyczyny ich powstawania. Uczestniczyły w doświadczeniach z ogniem. Dowiedziały się czym można ogień gasić, a kiedy i czym nie wolno, np. płonącego oleju. Uczyły się właściwych zachowań w sytuacjach niebezpiecznych i jak prawidłowo powiadamiać służby ratownicze w razie zagrożenia. Dużą radość sprawiło dzieciom obejrzenie z bliska wozu strażackiego i jego wyposażenia. Na zakończenie spotkania przedszkolaki zawalczyły o tytuł Młodego Strażaka przystępując do próby pokonania w hełmach „toru strażackiego”, składającego się z następujących zadań: umieszczenie poszkodowanego na desce medycznej, przeniesienie go do wyznaczonego „punktu medycznego”, bieg slalomem do pożaru, gaszenie przy użyciu hydronetek symulowanego pożaru trawy. Wszystkie dzieci świetnie poradziły sobie z zadaniami i otrzymały od strażaków dyplomy. Przedszkolaki podziękowały gościom za super spotkanie.

        • Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
          • Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

            5 maja obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i tego dnia uczniowie klas III – VIII, nauczyciele oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim obejrzeli przedstawienie  pod tytułem “Tolerancja” wystawione przez Kółko Teatralne w reżyserii pani Iwony Karwowskiej, wspomagane przez szkolny chór pod kierownictwem pani Magdaleny Jakubowskiej.

            Spektakl mówi o tolerancji bardzo szeroko rozumianej – nie tylko wobec osób z niepełnosprawnościami, ale również w stosunku do osób o innym kolorze skóry, innej narodowości czy wyznaniu. Mówi też o tym, że prawa każdego człowieka zaczynają się od praw dziecka. Przypomina nam o tym przyjęta przez  Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku Konwencja o Prawach Dziecka.

            Przedstawienie zwraca uwagę na to, że nie tylko przemoc, nietolerancja czy agresja są złe. Również obojętność wobec dziejącego się wokół nas zła, może przyczynić się do tragedii dręczonych czy dyskryminowanych osób. Pamiętajmy, że brak reakcji na zło jest w pewnym sensie naszą akceptacją zła. Spektakl ma jednak optymistyczny wydźwięk - pokazuje nam, że zło można pokonać miłością, zrozumieniem, akceptacją i tolerancją.

            Młodzi aktorzy przeczytali autentyczne listy dzieci do świata, w których piszą jak bardzo pragną świata bez wojen, bez nienawiści, bez przemocy, bez nietolerancji.  Jest to przesłanie  do dorosłych, do nas - rodziców, opiekunów i nauczycieli ponieważ to od nas zależy w jaki sposób wychowamy i ukształtujemy  młodych ludzi, takie będą przyszłe pokolenia.

            W przedstawieniu wykorzystano fragmenty piosenek:

            Stanisława Soyki – Tolerancja,

            zespołu T Love – Nie, nie, nie,

            Stare Dobre Małżeństwo - Człowiek człowiekowi

            Czesława Niemena – Dziwny jest ten świat.

          • Sukces Julii...

            Z ogromną dumą i wielka przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 8aJulia Słodownik została laureatką Salezjańskiego Powiatowego Konkursu Poetyckiego ogłoszonego przez Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Augusta Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim, zdobywając zaszczytne trzecie miejsce. Julka popełniła trzy przepiękne wiersze, które zostały docenione przez komisję konkursową. Utwory wszystkich laureatów znalazły się w tomiku „Ukryte w słowie. Antologia poezji pokonkursowej Salezjańskiego Konkursu Poetyckiego”. W dniu wręczenia nagród Julia złożyła swój pierwszy i mamy nadzieję nie ostatni autograf. Życzymy młodej poetce wielu sukcesów i czekamy na kolejne tomiki poezji z jej twórczością.

          • Wspaniała wycieczka klasy 7c 😊

            20 kwietnia klasa 7c uczestniczyła w historycznych warsztatach kulinarnych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uczniowie samodzielnie przygotowali obiad, na który złożyła się: ryba w kapuście, figatelle jaglane, blanc-manger czekulatowy, wiśnie, ciasto owsiane, a następnie zasiedliśmy do wspólnej biesiady. Po obfitym posiłku był czas na aktywność fizyczną w Stacji Grawitacji. Pomimo deszczowej pogody wszystkich nie opuszczał doskonały humor.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
      • 257582957
      • ul. Małopolska 11 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
      • 257596534
      • 822-10-46-051
      • 000584449
  • Galeria zdjęć

      brak danych