• Spotkanie z Anną Czerwińską - Rydel

22.11.2017 21:26

Dnia 21 listopada 2017 roku uczniowie klasy III c wraz z wychowawcą, panią Jolantą Baran oraz panią Beatą Kossakowską, byli w Miejskiej Bibliotece Publicznej na spotkaniu z autorką książek dla dzieci panią Anną Czerwińską- Rydel. Celem spotkania było poznanie pisarki i jej twórczości. Słuchając fragmentów książek dzieci poznawały sławnych Polaków. Tego dnia poznali również miejsca związane z historią najbliższej okolicy. Byli pod pomnikiem Szarych Szeregów. Zapalili znicze i chwilą ciszy uczcili pamięć mińskich ofiar II wojny światowej. Byli też pod Pomnikiem Niepodległości.

Była to niezapomniana  lekcja patriotyzmu.

Kryminał Dietetyczny

22.11.2017 21:03

Dnia 22 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie autorskie z p. Moniką Oworuszko, autorka serii książek dla dzieci o zdrowym odżywianiu „Walenty i spółka”, tzw. kryminałów dietetycznych. W trakcie spotkania dzieci poznały bohaterów książek o przygodach Walentego, dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat zdrowego odżywiania i zdobyły pamiątkowy autograf.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy II b oraz wszystkie klasy trzecie i czwarte.  Zostało one dofinansowane przez Radę Rodziców. Rada Rodziców sfinansowała również zakup promowanej serii pięciu książek.

GALERIA ZDJĘĆ

„Piątka” w Grecji

22.11.2017 14:28

W dniach 13 – 18 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli we wspaniałej, samolotowej wycieczce do Grecji. Była to pierwsza w historii szkoły wycieczka zagraniczna. Uczniowie zwiedzali m.in. zabudowania na Akropolu Ateńskim (Partenon, Propyleje, świątynia Nike Apteros, Erechtejon). Podczas wizyty na Agorze Ateńskiej realizowali lekcję historii o demokracji. W trakcie gry ulicznej, przy pomocy map, szukali miniatur zabytków zlokalizowanych w Agorze Ateńskiej. Dzieci zwiedziły także dzielnice Aten: Monastyraki i Plaka, ze świątyniami z czasów bizantyjskich oraz Agorę rzymską i bibliotekę Hadriana. Ciekawym wydarzeniem była zmiana warty przed budynkiem Parlamentu.

Każdy dzień wypełniony był niezapomnianymi atrakcjami…..

W trakcie wizyty w nowym Muzeum Akropolu Ateńskiego dzieci miały lekcję plastyki i czas na twórczą interpretację sztuki greckiej. W Ogrodach Narodowych uczniowie uczestniczyli w  plenerze malarskim, w trakcie którego powstały wspaniałe prace.

Czwartego dnia w programie wycieczki znalazł się wyjazd na Przylądek Sounio.

Zwiedzaliśmy świątynię Posejdona, a także odpoczywaliśmy nad morzem. Był też czas na twórczość malarską oraz uwiecznienie tego pięknego miejsca w pracach malarskich. W Grecji jest bardzo wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest jeziorko Vouliagmeni.

Piątego dnia wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę w kierunku Peloponezu.
      I był to kolejny interesujący dzień…..

Tego dnia zwiedzaliśmy m.in. Kanał Koryncki, który łączy Morze Egejskie (Zatoka Sarońska) z Morzem Jońskim (Zatoka Koryncka). Kanał ten przecina Przesmyk Koryncki, oddzielając tym samym półwysep Peloponez od głównej części Grecji, czyniąc go wyspą. Niemal u wylotu Kanału Korynckiego leżą miasta Korynt i Lutraki. Zwiedzaliśmy krainę geograficzno- historyczną zwaną Argolidą, Epidaurus - miejsce kultu Asklepiosa. Widzieliśmy Sanktuarium Asklepiosa wraz ze świetnie zachowanym teatrem z IV wieku p.n.e. Realizując lekcję o teatrze w tym wyjątkowym miejscu, sprawdzaliśmy jego akustykę i podziwialiśmy, w jaki sposób został wybudowany ten obiekt.  Był też czas na twórczość malarską. W pracowni ceramiki dzieci zapoznały się z procesem wytwarzania ceramiki według wzorów antycznych. W tym dniu zwiedziliśmy także Nafplio, pierwszą stolicę nowożytnej Grecji, Mykeny, miejsce, z którego Agamemnon wyruszył na wojnę trojańską, obejrzeliśmy Grób Agamemnona, cytadelę oraz muzeum.

Cały wyjazd był wspaniałą przygodą, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Wszyscy uczniowie wrócili szczęśliwi. Każdy z uczestników pragnął przedłużyć te chwile. Mamy nadzieję, że takie zagraniczne wycieczki będą się odbywały cyklicznie.

GALERIA ZDJĘĆ
    • MIEJSKI KONKURS PLASTYCZNY „TROPEM BOHATERÓW KSIĄŻEK ASTRID LINDGREN” ROZSTRZYGNIĘTY

22.11.2017 06:28

Protokół z posiedzenia Jury w dniu 20.11.2017

Na konkurs wpłynęło 188 prac z wszystkich mińskich szkół  podstawowych w czterech kategoriach:

kategoria I dzieci od 6 do 7 lat  (32 prace)
      kategoria II dzieci od  8 do 10 lat  (90 prac)
      kategoria III dzieci od 11 do 14 lat (22 prace)
      kategoria IV prace rodzinne  (44 prace)

Najczęściej pojawiającym się w pracach bohaterem była Pippi oraz Dzieci z Bullerbyn.

Jury w składzie:

Anna Popławska – przewodnicząca - Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim

Elżbieta Kłos – Kierownik Świetlicy Szkolnej w Szkole Podstawowej nr 5

Katarzyna Chłopik – nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 5

Beata Kossakowska – nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 5

przyznało następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

Kategoria I :

I miejsce – Franciszek Kontraktowicz – SP nr 5 klasa I

II miejsce – Filip Perzanowski SP nr 5 klasa „0”

III miejsce – Lena Ślusarczyk SP nr 5 klasa I

Wyróżnienie -  Dominik Parol SP nr 5 klasa I

Kamila Polkowska  SP nr 5 klasa „ 0”