• Warsztaty Językowe

20.06.2018 07:05
      Stowarzyszenie na Piątkę dziękuje wszystkim uczestnikom warsztatów językowych - nauka angielskiego przez zabawę. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału od września w nowym sezonie.

• Elekro - fanki z „Piątki” na podium Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Dobre rady na elektroodpady”.

20.06.2018 07:07

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim zajęła III miejsce (wśród trzydziestu rywalizujących szkół)  w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „ Dobre rady na elektroodpady - oddaj mnie w dobre ręce 2018”. Konkurs jest organizowany przez firmę Auraeko - Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. w Warszawie pod patronatem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a jego rozstrzygnięcie miało miejsce 15 czerwca 2018 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Finałowym zadaniem projektu była zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów. Podczas tego przedsięwzięcia organizowanego pod patronatem naszej szkoły udało się zebrać aż 5 375 kg zużytego sprzętu oraz 390 kg zużytych baterii i akumulatorów. Trzeba przyznać, że są to naprawdę rekordowe, imponujące wartości!

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Mińska Mazowieckiego i okolic za wsparcie ekologicznych działań konkursowych naszej szkoły i przekazanie zużytego sprzętu RTV i AGD w dniu zbiórki. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy także na ręce Rady Rodziców z przewodniczącym - p. Dariuszem Świętochowskim, dziękując za pomoc w promocji tego przedsięwzięcia, nawiązaniu współpracy z lokalnymi mediami przy nagłaśnianiu terminu zbiórki oraz za wsparcie finansowe podczas realizacji zadań związanych z projektem.

Ewa Szczerba

• Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w „Piątce”

19.06.2018 19:14

W dniu 13 czerwca 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Społeczność uczniowska „Piątki” już po raz kolejny w tym roku zgłębiała zasady bezpiecznego korzystania  z sieci, ale tej wiedzy chyba nigdy dość….

Tym razem w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl., w którym szkoła uczestniczy,
      uczniowie i nauczyciele obejrzeli krótkie filmy na temat cyberzagrożeń. Podczas spotkania z edukatorem, p. Katarzyną Branicką – Karczmarczyk omówione zostały podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa. Uczniowie w formie dyskusji rozmawiali na temat cyberprzemocy, wiarygodności informacji w sieci, krytycznego podejścia do informacji zamieszczanych w Internecie, niebezpiecznych treści i kontaktów oraz kształtowania własnego wizerunku w sieci. Dowiedzieli się, gdzie mogą się zgłosić, gdy doświadczą przemocy w Internecie.

Następnie zostały przeprowadzone warsztaty w trzech starszych klasach. Uczniowie klas: 6b, 6c oraz 7d aktywnie uczestniczyli w dyskusjach, ćwiczeniach i zabawach.

W projekcie uwagę poświęca się nie tylko samym uczniom, ale także ich rodzicom i nauczycielom, których motywuje się do zwiększonej aktywności w profilaktyce odpowiedzialnych zachowań w Internecie. Dlatego też odbyło się spotkanie edukatora z nauczycielami, podczas którego przedstawiono tematykę cyberzagrożeń występującą wśród uczniów oraz sposoby zapobiegania tym zjawiskom. Przedstawiono prezentację materiałów i scenariusze spotkań nauczycieli z rodzicami. Materiały związane z projektem oraz cykl spotkań z rodzicami zostaną przekazane już w nowym roku szkolnym.

Projekt Cyfrowobezpieczni.pl jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Koordynatorem działań w szkole jest p. Danuta Solecka.

GALERIA ZDJEĆ

• KULINARNE PODRÓŻE PO EUROPIE

17.06.2018 10:17

13 czerwca w klasie IIIf odbył się ,,Europejski Kiermasz Kulinarny". Uczniowie podzieleni na grupy prezentowali kraje, które wcześniej wylosowali: Polskę, Włochy, Francję, Grecję i Czechy. Wykorzystując wcześniej zebrane informacje, materiały i dekoracje wykonane według własnego pomysłu pokazywali upodobania i zwyczaje kulinarne poszczególnych państw. Punktem kulminacyjnym była degustacja przygotowanych w domu potraw charakterystycznych dla danego kraju. Dań było bardzo dużo, bo aż dwadzieścia trzy.

W każdym z państw można znaleźć  rarytasy, które posmakują największym koneserom. Sława niektórych z nich przekroczyła granice danego kraju i  potrawa stała się popularna na całym świecie. Uczniowie wyrażali  swoje upodobania kulinarne smakując przygotowane potrawy. Degustowali i próbowali określić wartości zdrowotne dań oraz dyskutowali, co warto wykorzystać w swoim środowisku i jakimi polskimi tradycjami kulinarnymi powinniśmy chwalić się na całym świecie.

To były  wspaniałe, wielosmakowe, kulinarne zajęcia o Europie.

• Uroczyste Zakończenie Warsztatów Samoobrony

17.06.2018 09:40

Dnia 15 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie warsztatów samoobrony Safe Kid opartego na systemach Krav Maga i Defendo prowadzonych przez instruktora: Tomasz Borek.  Z podstawami samoobrony zapoznało się 29 uczniów w różnym wieku.Stowarzyszenie Na Piątkę już dzisiaj zaprasza wszystkich chętnych na nowy cykl lekcji z samoobrony, który ruszy od września.

Treningi mają na celu poznanie technik samoobrony opartych na systemach Defendo (bezpieczne pady, wstawania, rozpoznanie zagrożeń, odparcie ataków/obrony i kontrataki).
      Na treningach również będą uczyć się zachowania w sytuacji zagrożenia czy podejmowania decyzji pod wpływem stresu.
      Dodatkowymi atutami udziału w zajęciach jest nabranie pewności siebie, nauka dyscypliny, skupienia i uwagi oraz współpracy z trening-partnerami.

Grupy max. 14 osobowe przeznaczone są dla dziewcząt i chłopców.

Koszt zajęć za 60 minut wynosi 15 zł.

Instruktor Tomasz Borek:

·  instruktor Defendo – czarny pas Defendo 1 dan

·  instruktor Krav Maga – czarny pas Classic Krav Maga 2 dan

·  instruktor Combat Jiu Jitsu – czarny pas 1 dan

·  instruktor zajęć dla dzieci (Safe Kid) i młodzieży (Safe Teen)

Zapisy i dodatkowe informacje: email: rrsp5mm@gmail.com lub tel. 602888595, 784074998