• Powitanie wiosny w świetlicy szkolnej

21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa. Właśnie w 21-szej parze chromosomów osoby z Zespołem Downa mają ich trzy zamiast dwóch. To czyni je wyjątkowymi.

Na znak solidarności ludzie na całym świecie zakładają tego dnia dwie różne kolorowe skarpetki. Tak było też w naszej świetlicy.

Tego dnia w czasie zajęć porannych świetliczaki dowiedziały się, dlaczego to święto przypada właśnie 21 marca. Ozdabiały i rysowały wzory na „skarpetkowych kolorowankach”, którymi udekorowano salę.

Zaś  w godzinach  południowych powitaliśmy  WIOSNĘ....

Wiosna to wyczekiwana przez wszystkich uczniów pora roku. Dlatego dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicy od dłuższego już czasu przygotowywały się do jej powitania. Wykonały wiele kolorowych prac plastycznych, nauczyły się piosenek, przygotowały „Marzannę” i „Zielony gaik”.  Sala świetlicowa została  udekorowana pierwszymi oznakami wiosny – pojawiły się motyle i kwiaty. Podczas zajęć toczyły się rozmowy o cechach charakteryzujących tę porę roku. Dzieci poszukiwały też pierwszych zwiastunów wiosny, zwracały uwagę na zmiany zachodzące w pogodzie oraz w świecie zwierząt i roślin.

Samo powitanie WIOSNY  odbyło się na boisku szkolnym, gdzie udaliśmy się korowodem z Marzanną. Tam przy pląsach, okrzykach i piosenkach została ona spalona. Następnie z Zielonym Gaikiem – symbolem wiosny i radością w sercach wróciliśmy do sali.

Bardzo się cieszymy, że już do nas zawitała, mamy nadzieję na coraz cieplejsze,  słoneczne dni i wspaniałe zabawy na świeżym powietrzu.

Świetliczaki

• Ciekawa lekcja historii papieru

20 marca 2023 r. klasy 7a i 7b wzięły udział w warsztatach czerpania papieru zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mińsku Mazowieckim w ramach projektu "Mazowsze z książką. Warsztaty dla młodzieży". Uczniowie poznali historię papieru. Od momentu wynalezienia papieru w 105 r. przez Chińczyków do współczesności. Każdy uczeń samodzielnie wykonał kartkę papieru z nagietkiem, zalakował list i napisał kilka słów gęsim piórem.

• Ogromny sukces chłopców z Piątki 💪😊💪

Uczniowie Piątki po wygraniu zawodów powiatowych, przystąpili do rozgrywek regionu siedleckiego. 17 marca w gościnnej hali SP nr 3 w Mińsku Mazowieckim rozpoczęliśmy sportową rywalizację. W pierwszym meczu pokonaliśmy uczniów SP nr 2 z Sokołowa Podlaskiego wynikiem 40 – 15. Kolejnym przeciwnikiem była Katolicka Szkoła Podstawowa z Siedlec, z którą wygraliśmy 29 – 12, dało nam to awans do półfinału, który odbył się w hali Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim.

W półfinale trafiliśmy na gospodarzy - uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Spotkanie po ogromnej walce zakończyło się wygraną 41 - 25 dla Szkoły Podstawowej nr 5, ogromna radość i walka o złoty medal z uczniami SP z Igania.

Mecz finałowy od początku był pod kontrolą naszych chłopców, a wynik 55 - 28 oddaje to co oglądaliśmy na parkiecie. Ogromna radość i duma trenera po ostatnim gwizdku.

Chłopcy w całych rozgrywkach odnieśli 10 zwycięstw i zasłużenie awansowali do najlepszych ośmiu szkól w województwie mazowieckim. Finał Mazowsza w czerwcu.

Reprezentacja naszej szkoły:

1. Cegiełka Marcel VIIb

2. Malka Jan VIIb

3. Kamela Marcel VIIb

4. Pieńkowski Bartosz   VIIb

5. Piotrowski Krzysztof  VIIb

6. Markowki Szymon   VIa

7. Rosłoniec Ksawery   VIa

8. Jackiewicz Jan Va

9. Opatowski Aleksander

10. Bartnicki Sebastian   VIc

11. Kołodziejczyk Kacper Vc

12. Klimek Franciszek Va

13. Miłkowski Jan VIIb

Opiekun: Adam Zwierz

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY KOLEJNYCH SUKCESÓW!

Wyniki wszystkich meczów (piłka koszykowa)

ZAWODY POWIATU MIŃSKIEGO

SP 5 MM   -   SP Halinów                        51   -   7