• Piątka na podium 💖💪

Mińska Piątka po raz czarty na podium

w ogólnopolskim konkursie ekologicznym

„Dobre rady na elektroodpady- oddaj mnie w dobre ręce”

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim ponownie staje na podium- po raz czwarty zajmuje 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „Dobre rady na elektroodpady- oddaj mnie w dobre ręce”, organizowanym przez Auraeko z Warszawy. Mińską Piątkę reprezentował zespół Eko- Recyklinki w składzie: Maria Gorczyca, Daria Bańka, Wiktoria Szeląg, Aleksandra Truszko i Alicja Pawelec wraz ze szkolnym koordynatorem konkursu - Edytą Kopeć. Edukacja ekologiczna społeczności szkolnej i lokalnej, promowanie działań w mediach, cykliczne zbiórki zużytych baterii, akcja happeningowa, wywiady, szkolne konkursy to zadania wykonywane w ramach konkursu. Finałem działań konkursowych była zbiórka elektroodpadów w dniach 25 i 26 kwietnia 2022r. podczas której zebrano 6 400 kg elektroodpadów, w tym ok.550 kg zużytych baterii.  Za zajęcie 3 miejsca szkoła otrzymała nowoczesny telewizor, a uczestnicy- pamiątkowe dyplomy, smartwatche i upominki od AURAEKO.

Zajęcie trzeciego miejsca w tym konkursie to dla naszej szkoły ogromny zaszczyt. Udało się zrealizować wszystkie zadania konkursowe i po raz czwarty stanąć na podium.

Dziękujemy całej społeczności szkolnej oraz wszystkim mieszkańcom naszego miasta i okolic, którzy włączyli się w ekologiczne działania SP5, oddając zużyty sprzęt oraz baterie. Wierzymy, że w kolejnej edycji tego konkursu, również uda nam się utrzymać to zaszczytne miejsce na podium.

• WYPRAWKA ZERÓWKOWICZÓW 2022/2023

Szanowni Rodzice Zerówkowiczów,

do rozpoczęcia roku szkolnego 2022/ 2023 zostało jeszcze trochę  czasu, ale pora  już zacząć myśleć o przygotowaniach. Zajęcia w oddziale zerowym rozpoczną się 1 września 2022 roku. Poniższy załącznik zawiera informację na temat przyborów i artykułów papierniczych. Wszystkie rzeczy uwzględnione w wyprawce prosimy umieścić w torbie podpisanej imieniem i nazwiskiem dziecka oraz dostarczyć w pierwszym lub na początku drugiego tygodnia września. Odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości uzyskają Państwo podczas pierwszego zebrania z wychowawcami oddziałów zerowych.

Wyprawka zerówki 2022-2023

• Mali aktorzy...

Klasa 2a, bawiąc się w teatr, przygotowała dla swoich kolegów z klas 0-3 inscenizację pt. „Porady wróżek”. Przedstawienie ukazuje niektóre dziecięce wady i sposoby ich niwelowania. Zachęca dzieci do oceny własnych zachowań i podpowiada co robić, aby ciało i dusza były zdrowe. Aktorzy doskonale  bawili się na scenie w czasie swojej premiery  a publiczność uważnie przypatrywała się tej grze. Swoje wystąpienie powtórzyli następnego dnia, gdzie na widowni zasiedli ich rodzice, rodzeństwo  i dziadkowie.

• Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami

Na początku czerwca br. uczniowie klasy 1c realizowały treści programu dla placówek wychowania przedszkolnego i  uczniów szkół podstawowych w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych pod nazwą „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”. Głównym celem programu jest kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci już od najmłodszych lat, a zwłaszcza edukacja w zakresie zagrożeń wywoływanych przez kleszcze oraz sposobów stosowania profilaktyki chorób odkleszczowych.

Dzieci w przystępny sposób dowiedziały się wielu informacji  na temat życia kleszczy, ich wyglądu, występowania, miejsc na ciele człowieka najbardziej narażonych na ukłucie kleszczy, chorób jakie przenoszą kleszcza po kontakcie ze skórą człowieka i zwierzęcia. Ponadto dowiedziały się o metodach zabezpieczenia się przed wszczepieniem się kleszcza w ciało człowieka oraz podstawowych zasadach postępowania po ugryzieniu przez kleszcza.

Uczniowie chętnie dzielili się także swoimi „przygodami” z kleszczami, odpowiadali na pytania. Na koniec wykonywały również zadania na kartach pracy.