• Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

5 maja obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i tego dnia uczniowie klas III – VIII, nauczyciele oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim obejrzeli przedstawienie  pod tytułem “Tolerancja” wystawione przez Kółko Teatralne w reżyserii pani Iwony Karwowskiej, wspomagane przez szkolny chór pod kierownictwem pani Magdaleny Jakubowskiej.

Spektakl mówi o tolerancji bardzo szeroko rozumianej – nie tylko wobec osób z niepełnosprawnościami, ale również w stosunku do osób o innym kolorze skóry, innej narodowości czy wyznaniu. Mówi też o tym, że prawa każdego człowieka zaczynają się od praw dziecka. Przypomina nam o tym przyjęta przez  Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku Konwencja o Prawach Dziecka.

Przedstawienie zwraca uwagę na to, że nie tylko przemoc, nietolerancja czy agresja są złe. Również obojętność wobec dziejącego się wokół nas zła, może przyczynić się do tragedii dręczonych czy dyskryminowanych osób. Pamiętajmy, że brak reakcji na zło jest w pewnym sensie naszą akceptacją zła. Spektakl ma jednak optymistyczny wydźwięk - pokazuje nam, że zło można pokonać miłością, zrozumieniem, akceptacją i tolerancją.

Młodzi aktorzy przeczytali autentyczne listy dzieci do świata, w których piszą jak bardzo pragną świata bez wojen, bez nienawiści, bez przemocy, bez nietolerancji.  Jest to przesłanie  do dorosłych, do nas - rodziców, opiekunów i nauczycieli ponieważ to od nas zależy w jaki sposób wychowamy i ukształtujemy  młodych ludzi, takie będą przyszłe pokolenia.

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty piosenek:

Stanisława Soyki – Tolerancja,

zespołu T Love – Nie, nie, nie,

Stare Dobre Małżeństwo - Człowiek człowiekowi

Czesława Niemena – Dziwny jest ten świat.

• Sukces Julii...

Z ogromną dumą i wielka przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 8aJulia Słodownik została laureatką Salezjańskiego Powiatowego Konkursu Poetyckiego ogłoszonego przez Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Augusta Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim, zdobywając zaszczytne trzecie miejsce. Julka popełniła trzy przepiękne wiersze, które zostały docenione przez komisję konkursową. Utwory wszystkich laureatów znalazły się w tomiku „Ukryte w słowie. Antologia poezji pokonkursowej Salezjańskiego Konkursu Poetyckiego”. W dniu wręczenia nagród Julia złożyła swój pierwszy i mamy nadzieję nie ostatni autograf. Życzymy młodej poetce wielu sukcesów i czekamy na kolejne tomiki poezji z jej twórczością.

• Wspaniała wycieczka klasy 7c 😊

20 kwietnia klasa 7c uczestniczyła w historycznych warsztatach kulinarnych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uczniowie samodzielnie przygotowali obiad, na który złożyła się: ryba w kapuście, figatelle jaglane, blanc-manger czekulatowy, wiśnie, ciasto owsiane, a następnie zasiedliśmy do wspólnej biesiady. Po obfitym posiłku był czas na aktywność fizyczną w Stacji Grawitacji. Pomimo deszczowej pogody wszystkich nie opuszczał doskonały humor.

• Warcabowe zmagania najmłodszych

Wieloletnią tradycją naszej szkoły są coroczne turnieje warcabowe dla najmłodszych. Niestety pandemia uniemożliwiła ich organizację w ostatnich dwóch latach. Stopniowo wracamy do warcabowych zmagań. W marcu zorganizowano wewnątrzszkolny turniej dla uczniów uczęszczających na zajęcia koła warcabowego. Mamy nadzieję, że w następnym roku szkolnym do warcabowej rywalizacji będzie już mogła przystąpić liczniejsza grupa zawodników.

Tegoroczne wyniki

Kategoria chłopców z klas drugich:

I miejsce: Wojciech Kulma II c

II miejsce: Gustaw Niedziałkowski II c

III miejsce: Piotr Zduńczyk II c

Kategoria dziewcząt z klas trzecich:

I miejsce: Oliwia Ostrowska III d

II miejsce: Alicja Bartnicka III d

III miejsce: Magdalena Baran III d

Kategoria chłopców z klas trzecich:

I miejsce: Wojciech Maciejewski III d

II miejsce: Bartosz Nowak III d