• Andrzejki w klasie 2c

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Dzięki wróżbom klasa II c dowiedziała się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, podróżników, aktorów oraz modelek. Nie obyło się też bez tradycyjnej wróżby z butami i sercami. Uczniowie wróżyli sobie także z kleksów oraz tańczyli na gazetach. Był słodki poczęstunek i zestaw imprezowy - fluorescencyjne, świecące bransoletki, trąbki papierowe oraz nastrojowe lampiony.

Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zabawa andrzejkowa będzie równie udana!

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za przygotowanie pysznego poczęstunku i okazaną pomoc w zorganizowaniu andrzejek. Dziękujemy za wspaniały i pełen zagadek dzień.

• Piątkowicze w Toruniu

W dniach 25 i 26 listopada bieżącego roku uczniowie klas VI a oraz VI b pod opieką Pani Dyrektor Ewy Szczerby oraz pań nauczycielek: Joanny Kurek, Beaty Gąseckiej i Agnieszki Szczepańskiej uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Torunia. Przygoda z rodzinnym miastem Mikołaja Kopernika rozpoczęła się od wizyty w planetarium, gdzie młodzi podróżnicy obejrzeli seans „Poza horyzontem”. Następnie miało miejsce fabularyzowane zwiedzanie miasta z przewodnikiem, a później mińscy turyści poznawali najciekawsze zakątki Rynku, uczestnicząc w grze miejskiej. Kolejnym punktem programu była Piernikarnia Starotoruńska, w której odbył się pokaz wypieku wraz z nauką własnoręcznego wyrobu pierników. Tak więc jedną z pamiątek z wyprawy jest własnoręcznie przygotowany piernik.

Drugiego dnia uczniowie zwiedzili wzniesiony według najnowszych zasad sztuki artyleryjskiej Fort IV. Tam też wzięli udział w zabawie terenowej. Nieco później uczestnicy wycieczki mieli możliwość przeprowadzać doświadczenia, badać zjawiska z różnych dziedzin nauki i poznawać prawa przyrody w mieszczącym się w zaadaptowanym gmachu zabytkowych XIX-wiecznych młynów Richtera - Młynie Wiedzy.

Zaplanowany wyjazd odbył się przy wsparciu programu „Poznaj Polskę”.

Kolejny ciekawy i piękny zakątek naszego kraju został poznany. Warto jeszcze dodać, że przez cały czas wyprawy młodych turystów nie opuszczały piękna pogoda oraz wyśmienity nastrój.

• Andrzejki w klasach 1c i 1d

W piątek 26 listopada br. klasy 1c i 1d bawiły się na zorganizowanej przez siebie i swoje wychowawczynie zabawie andrzejkowej. Pierwszoklasiści wróżąc chcieli dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości, dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywać, czy będą szczęśliwi, bogaci, czy przed nimi dalekie podróże, a może wielka niespodzianka. Nie mogło zabraknąć wróżby z laniem wosku i ustawianiem butów. Wszyscy uczniowie mieli możliwość sprawdzenia imienia swojego przyszłego męża lub przyszłej żony.

Tego dnia w obu klasach panował tajemniczy i magiczny nastrój, który sprzyjał świetnej zabawie. Oczywiście wszystkie wróżby zgodnie z wcześniejszą rozmową o tradycji i wróżbach, dzieci potraktowały z „przymrużeniem oka”, doskonale się przy tym bawiąc.

Bardzo miłym przerywnikiem był wspólny poczęstunek, pyszna pizza i smaczne przekąski przygotowane przez rodziców.

Nie zabrakło również świetnej zabawy przy rytmach muzyki.

Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają na następną wspólną zabawę. Był to czas poświęcony na integrację całego zespołu klasowego.

Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy wspierali obie klasy i pomogli w przygotowaniu smacznego poczęstunku.

• Bliskie spotkania z nauką

Dnia 23 listopada wszystkie klasy trzecie pojechały na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Dla wielu uczniów było to pierwsze spotkanie z niezwykłym muzeum, w którym można dotknąć, a nawet przetestować wszystkie eksponaty. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w planetarium - oglądanie rozgwieżdżonego nieba nad Warszawą, poszukiwanie znanych gwiazdozbiorów i oglądanie filmu edukacyjnego pt. "Polaris". Odkryliśmy dopiero część tajemnic tego fascynującego muzeum.

Być może kiedyś tu wrócimy :)

• Warsztaty profilaktyczne "Cukierki"

15 listopada uczniowie z klasy 1a i 1c uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych „Cukierki”, prowadzonych przez edukatorów z Poradni Psychoterapii i Profilaktyki z Warszawy. Był to program wczesnej profilaktyki oparty na bajce Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem.

Celem programu było: przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia, nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych, rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

Program opierał się na bajce ,,Cukierki” i pracy z dziećmi na bazie tekstu z wykorzystaniem różnych metod aktywnych. Podczas warsztatów dzieci uczyły się, co mogą zrobić, aby było mniej ofiar substancji psychoaktywnych – np. dbać o włączanie do zabaw dzieci stojących na boku, nieśmiałych i samotnych. Przestrzegano uczniów przed kontaktami z osobami nieznajomymi, a także pokazano, że personel w szkole może stanowić oparcie dla ucznia w trudnej sytuacji.

Podczas warsztatów dzieci uczyły się współpracy i dbałości o bezpieczeństwo swoje i rówieśników. Uczniowie byli zainteresowani, aktywni i chętni do współpracy.