• Aktywni Obywatele Europy w SP 5

W poniedziałek, 8 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 5 odbyła się Konferencja podsumowująca realizację przedsięwzięcia "CLIL – bo język obcy to komunikacja i kultura!" w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Ewa Szczerba, która przywitała Gości, wśród których znaleźli się: Zastępca Burmistrza - Pani Eliza Bujalska, Kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu - Pani Katarzyna Łaziuk, Przewodniczący Rady Rodziców - płk Ryszard Gorczyca, proboszcz Jerzy Danecki, Pani Dyrektor TUS Travel - Agnieszka Dulęba-Kosowska, a następnie przedstawiła najważniejsze cele i rezultaty przedsięwzięcia. W Konferencji ponadto uczestniczyli: Pani Wicedyrektor Anna Ciszkowska, Pani Wicedyrektor Iwona Kokoszka, koordynatorka projektu - Beata Polit, opiekunowie: kierownik wyjazdu - Katarzyna Milewska, Edyta Gmitrzuk, Mirosław Kruszewki, Adam Osica, Adam Zwierz, uczestnicy projektu, oraz reprezentacja uczniów SP 5.

Głównymi bohaterami Konferencji było 13 uczniów i 21 uczennic z klas VII i VIII, którzy po powrocie z mobilności ponadnarodowej w Portugalii, która odbyła się
            w dniach 25 września - 2 października 2021 r., chcieli podzielić się swoimi nowymi kompetencjami i wrażeniami z wyjazdu. Zdobyciu tych kompetencji, od początku projektu, przyświecała idea aktywnego obywatelstwa europejskiego, które zapewni młodym ludziom lepszy start życiowy i zawodowy, o czym opowiadała koordynatorka, relacjonując przebieg wszystkich działań. Ważną częścią konferencji było wręczenie certyfikatów potwierdzających odbycie 30-godzinnego przygotowania i mobilności. Przejmując prowadzenie konferencji uczniowie przedstawili prezentację multimedialną, ukazującą w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób każdy kolejny dzień mobilności (kompetencje technologiczne), oraz wywiady zarówno
            z Portugalczykami, jak i z uczestnikami wyjazdu, a także inscenizację legendy Wars i Sawa w języku angielskim (kompetencje wielojęzyczności, oraz współpracy w grupie międzynarodowej). W czasie Konferencji głos zabrała Pani Eliza Bujalska, która „zmierzyła” i doceniła nowe kompetencje młodzieży i życzyła im, aby byli nie tylko obywatelami Europy, ale i świata. Pani Dulęba-Kosowska, nawiązując do slajdu z prezentacji, życzyła uczestnikom projektu, aby „SP 5” mogli napisać na wielu innych plażach w czasie kolejnych podróży. Grupa  podziękowała organizatorom, czyli Dyrekcji i nauczycielom SP 5, wszystkim przybyłym gościom, a przede wszystkim władzom Miasta Mińsk Mazowiecki za patronat nad całym przedsięwzięciem.

• Sukces piłkarski Piątki

W dniu 9 listopada 2021 r. reprezentacja szkoły w piłce nożnej zajęła I miejsce w zawodach powiatu mińskiego. Na wiosnę będzie reprezentować powiat miński w zawodach regionalnych.

SP 5 MM - SP 1 MM 4:8

SP 5 MM - SP Halinów 6:2

SP 5 MM - SP Marianka 13:1

półfinał

SP 5 MM - SP 4 MM 9:1

FINAŁ:

SP 5 MM - SP 1 MM 9:6

Reprezentacja szkoły:

Przedlacki Antoni VIIIa

Borcuch Rafał VIIIa

Sokołowski Karol VIIIf

Królak Paweł VIIIf

Leszczyński Adam VIIIb

Nowicki Michał VIIIb

Żyłka Bartosz VIIIb

Gut Szymon VIIIf

Dudek Jakub VIIIc

Marczak Piotr VIIIa

Rudnicki Patryk VIIc

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na wiosnę

• W domu króla Jana III Sobieskiego

Dnia 8 listopada klasy IIIc i IIId pojechały na wycieczkę do Pałacu w Wilanowie. Podczas lekcji muzealnej uczniowie spacerowali po apartamentach królewskich, poznali tajemnice rodziny królewskiej, wysłuchali wielu anegdot z życia króla. Natomiast w czasie warsztatów plastycznych dzieci przeniosły się w świat mody z XVII wieku! Dowiedziały się, jak ubierano się ponad 300 lat temu na co dzień i od święta, czym są kontusz i żupan, jak wiązano pas kontuszowy, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę. Uczniowie projektowali też dawne stroje - wykonali gałgankowe wyklejanki. To było miłe i pouczające spotkanie z historią

• Wygraliśmy powiatowy konkurs „Jestem bezpieczny”!

Dnia 27 października 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim odbył się finał VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie i Zasadach Udzielania Pierwszej Pomocy „Jestem bezpieczny”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych powiatu mińskiego. Uczniowie musieli wykazać się wszechstronną wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa na drodze, w domu, w internecie oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Naszą szkołę reprezentowali: Zofia Guła z klasy IIIc oraz Tomasz Piątkowski z klasy IIId. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył nasz uczeń - Tomasz Piątkowski! Gratulujemy!!!

• Konkurs "Jestem bezpieczny"

Dnia 18 października 2021 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie i Zasadach Udzielania Pierwszej Pomocy „Jestem bezpieczny”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Uczniowie musieli wykazać się wszechstronną wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa na drodze, w domu, w internecie oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Laureatami etapu szkolnego zostali:

Klasy trzecie:

I miejsce – Tomasz Piątkowski klasa IIId

Zofia Guła klasa IIIc

II miejsce – Wiktoria Giszczak klasa IIId

Witold Kozłowski klasa IIIb

III miejsce – Gabriela Krysiak klasa IIIb

Alicja Siajczyk klasa IIIb

Natan Semik klasa IIIc

Franciszek Kropielnicki klasa IIIc

Maria Abramowska klasa IIIc

Wyróżnienia: - Aleksandra Lipińska IIIa,  Gabriela Klimczak  IIIa, Maja Parol  IIIb, Wiktoria Kulka III c, Oskar Pason IIIc,  Zuzanna Różycka IIIc,  Grzegorz Cacko  IIId, Dawid Cała III d, Oliwia Ostrowska  IIId , Emilia Rawska IIId.

Klasy II:

I miejsce – Lena Supieta klasa II b