• Photony - przepustką do nauki programowania...

      21.06.2021

      17 maja w naszej Piątce gościliśmy grupę uczniów wraz z nauczycielem p.Jakubem Ziółkowskim reprezentujących Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Obecny był również dyrektor „Mechanika” Tomasz Płochocki. Dzięki ich uprzejmości nasi uczniowie mogli poznać możliwości interaktywnych robotów edukacyjnych Photon, będących na wyposażeniu naszej szkoły. Photon jest jak niezapisana karta - po wyjęciu z opakowania robot nie potrafi niczego. Dopiero poprzez specjalną aplikację na tablet i smartfon dzieci mogą pomóc Photonowi, ucząc go wszystkiego od podstaw - od poruszania się w określonych kierunkach, pisania, aż po interakcję z otaczającą go rzeczywistością. Zabawa z robotem stanowi doskonały wstęp do nauki programowania.
           Uczniowie Piątki żywo reagowali na prezentację możliwości robotów, aktywnie się w nią włączając. Dziękujemy serdecznie dyrekcji ZSZ nr 2, opiekunowi i uczniom „Mechanika” za ciekawy pokaz. 

      Mamy nadzieję na dalszą współpracę w tej dziedzinie.

     • Elektro- Niezłomne SP5 po raz trzeci stają na podium!😃

      17.06.2021

      Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim ponownie staje na podium- po raz trzeci zajmuje 3 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Dobre rady na elektroodpady- oddaj mnie w dobre ręce 2021”, organizowanym przez Auraeko z Warszawy. Edukacja ekologiczna społeczności szkolnej i lokalnej, promowanie działań  w mediach, cykliczne zbiórki zużytych baterii, akcja happeningowa, wywiady, szkolne konkursy ekologiczne to zadania wykonywane w ramach konkursu. Finałem działań konkursowych była zbiórka elektroodpadów w dniach 19 i 20 kwietnia 2021r. podczas której zebrano 10 460 kg elektroodpadów, w tym ok. 650 kg zużytych baterii. Za zajęcie 3 miejsca szkoła otrzymała nowoczesny telewizor 49 cali, a uczestnicy- pamiątkowe dyplomy, smartwatche i drobne upominki od AURAEKO.

      Zajęcie trzeciego miejsca w tym konkursie to dla naszej szkoły ogromny zaszczyt, szczególnie w dobie pandemii Covid 19. Mimo pojawiających się trudności, udało się zrealizować wszystkie zadania konkursowe i po raz trzeci stanąć na podium.

      Dziękujemy wszystkim ludziom, którzy włączyli się w nasze działania, oddając zużyty sprzęt i baterie w nasze ręce. Zapewniamy o kontynuacji naszych działań. Wierzymy, że w kolejnej edycji tego konkursu również uda nam się utrzymać to zaszczytne miejsce na podium.

     • IROBOT-zajęcia z robotyki i informatyki

      12.06.2021

      W dniu 11 czerwca 2021 r. uczniowie klasy 4a i 1b uczestniczyli w warsztatach-szkoleniu "IROBOT-zajęcia z robotyki i informatyki" w ramach projektu pt. "Torami nowej edukacji - wykształcenie, kreatywność i innowacyjność drogą do lepszej przyszłości uczniów Mińska Mazowieckiego". Dzieci mogły samodzielnie skonstrułować robota, a następnie go "ożywić" za pomocą samodzielnie stworzonego programu. Nauka przez zabawę to jest nasz cel edukacyjny - tor do nowej edukacji, lepszej przyszłości....

     • Olimpiada Przedszkolaków

      12.06.2021

      8 czerwca dzieci z oddziału zerowego – grupa „0a” i „0b” włączyły się w obchody 600 – lecia nadania praw miejskich Miastu Mińsk Mazowiecki i wzięły udział w Olimpiadzie Przedszkoli zorganizowanej przez MOSiR. Celem Olimpiady była popularyzacja aktywności ruchowej oraz integracja środowisk przedszkolnych z terenu naszego miasta. Mali sportowcy biegali, skakali w workach, rzucali piłką lekarską. Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem brały udział w przygotowanych konkurencjach wykazując się dużymi umiejętnościami sportowymi. Olimpiada zakończyła się wręczeniem pamiątkowego pucharu, medali i słodkich upominków dla wszystkich uczestników.

     • Kulinarna magia w klasie Ic i IIIb

      07.06.2021

      Dnia 2 czerwca w klasie I c i III b pod czujnym okiem prowadzących, odbyły się warsztaty z kuchni molekularnej. W miłej i bardzo wesołej atmosferze oswajaliśmy ciekły azot. Uczniowie przygotowali lody azotowe, w trzech smakach: truskawkowym, ciasteczek Oreo oraz Nutelii. Efekty ich pracy były niesamowite. Nie obyłoby się bez słodkich i kolorowych dodatków w postaci posypek oraz żelek.

      Lody z ciekłego azotu, to „niebo w gębie”. Przygotowanie tradycyjnych lodów zajmuje często godzinę lub dwie, a dzięki ciekłemu azotowi były dosłownie w kilka chwil.

      Kuchnia molekularna, to taka trochę magiczna kuchnia wykorzystująca wiedzę naukową do przygotowywania potraw. Celem tej kuchni jest otrzymanie czystych smaków w nietypowy sposób, często w zaskakujących połączeniach. Kuchnia molekularna to również, niesamowicie ciekawe procesy wydobywające smaki, a przy tym zaskakujące wyglądem.

      Dziękujemy Rodzicom i Prowadzącym za możliwość uczestniczenia w najbardziej ekscytujących warsztatach kulinarnych, pełnych magii, ciekawych smaków i buchającej pary z ust.

     • Wycieczka klasy IC do parku tampolin

      07.06.2021

      Dnia 01.06.2021r. z okazji Dnia Dziecka, klasa Ic miała okazję uczestniczyć w niezwykle energetycznej lekcji WF-u w Hangarze 646 - Parku Trampolin, w Warszawie.

      Profesjonalna obsługa wprowadziła wszystkich w temat, pokazała film instruktażowy, a potem pod czujnym okiem instruktorów rozpoczęła się „Lekcja WF-u dla szkół.”

      Po rozgrzewce, zapobiegającej wszelkim kontuzjom, uczniowie próbowali swoich umiejętności w skokach na trampolinach, skokach przez przeszkody z odbicia. Trenowali także ewolucje lądując bezpiecznie w basenie z gąbkami. Poza trampolinami korzystali między innymi z czterech  zjeżdżalni, tyrolki, na której można było zjechać z jednego końca hangaru na drugi, gigantycznych torów przeszkód i ścianki wspinaczkowej.

      Szaleństwo w Parku Trampolin, zagwarantowało uczestnikom wycieczki przypływ pozytywnej energii oraz świetną zabawę.

      Polecamy trampoliny i aktywny wypoczynek!!!

      Było super!!! Dziękujemy Rodzicom z kl. Ic za tak wspaniałą niespodziankę!!!

     • Dzień Dziecka w Piątce

      02.06.2021

      Jest taki szczególny dzień w kalendarzu, kiedy dzieci cieszą się, że jeszcze nie są dorosłymi. To oczywiście 1 czerwca, święto dzieci całego świata. Dla uczniów naszej Piątki z tej okazji odwołano normalne lekcje z zeszytami i podręcznikami, a wolny czas wypełniono mnóstwem atrakcji.

      Zorganizowano wiele ciekawych gier i zabaw, w których uczniowie mogli ze sobą rywalizować.  Prym wiodły gry zespołowe, takie jak piłka siatkowa, piłka koszykowa, piłka nożna czy gra w dwa ognie. Ogromną radość sprawiły młodszym dzieciom wyścigi rzędów i gra w badmintona. Wynik osiągnięty w tych meczach nie był najważniejszy, liczyła się jedynie dobra zabawa i kontakt z rówieśnikami, którego bardzo brakowało podczas nauki w systemie zdalnym.

      Ci, którym rozgrywki sportowe pochłonęły zbyt wiele energii, mogli odpocząć przy grach planszowych, posłuchać koncertu gitarowego przygotowanego przez ich rówieśników czy po prostu cieszyć się spotkaniem z kolegami i koleżankami przy słodkim poczęstunku.

      Wiele dzieci spędziło ten dzień wspólnie z wychowawcami poza terenem szkoły, organizując wycieczki turystyczno-krajoznawcze połączone z grami i zabawami na świeżym powietrzu, zakończone ogniskiem z kiełbaskami. Maluchy gościły w Ośrodku Rekreacji Konnej „Kucykowa zagroda”, gdzie spędziły czas m.in. na przejażdżkach konnych wierzchem i bryczką. Część drugoklasistów wyjechała do warszawskiego ZOO. Inna grupa uczniów postanowiła spędzić czas w kinie „Muza”. Niektóre klasy zakończyły dzień pełen rozrywki wspólnym wyjściem do parku, na lody czy na pizzę.

      Wiele atrakcji czekało na grupę uczniów, która wybrała się na spływ kajakowy. Tu równie atrakcyjny jak wysiłek fizyczny był kontakt z naturą. Na szczęście pogoda nie spłatała figla.

      Dzieci oddziałów zerowych uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych, oglądały bajki i śpiewały piosenki związane z ich świętem. Brały również udział w projekcji filmu w kinie „Muza”.  Dla najmłodszych uczniów Piątki Dzień Dziecka będzie trwał dwa dni, bowiem  2 czerwca złożą wizytę w gospodarstwie agroturystycznym „Dolina Bobrów” w Wólce Dłużewskiej. Będą brały udział w zajęciach warsztatowych takich jak wyrób i wypiek chleba oraz poszukiwanie skarbów (ozdób, monet) wykrywaczem metali.

      Przygotowane na 1 czerwca atrakcje zapewniły udaną zabawę. Dzieci były zadowolone i żałowały, że taki dzień jest tylko raz w roku. Zaangażowaniem oraz chęcią udziału w imprezie udowodniły, że można wspaniale się bawić nie tylko w świecie wirtualnym.

      Wszystkim dzieciom z okazji  ich święta życzymy wszystkiego najlepszego!

     • Majowa wycieczka ulicami miasta...

      30.05.2021

      W dn. 27.05.2021r. korzystając ze słonecznej, majowej pogody dzieci z oddziału zerowego- grupa „0a” i „0b” wraz z wychowawcami wyruszyły na pieszą wycieczkę ulicami naszego miasta, aby podziwiać jego piękno.

      Mińsk Mazowiecki to jedno z najstarszych miast wschodniego Mazowsza, a w tym roku świętuje 600 lecie nadania mu praw miejskich. Tak wędrując, dotarliśmy do miejskiego parku – „serca naszego miasta”, w którym tętni życie kulturalne. Tu mieści się MDK –Mocna Dawka Kultury, tu można doskonale odpocząć wśród bujnej zieleni i śpiewu ptaków, nacieszyć się widokiem kwitnących kwiatów, wodnych fontann i wspaniale się bawić.

      Przy Miejskim Domu Kultury zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i oczywiście zapoznaliśmy się z jego  ofertą. Następnie udaliśmy się na skraj pałacowego parku gdzie znajduje się pomnik Szarych Szeregów, poświęcony mińskim harcerzom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

      Chwilą ciszy i zapalonym zniczem oddaliśmy im hołd. Ostatni punkt naszej wycieczki to wspólna, wspaniała zabawa w ogrodzie im. dr  Jana Huberta.

      Zmęczeni, ale radośni wróciliśmy na szkolny obiadek z przekonaniem „Jakie piękne nasze miasto, ile domów, ile ludzi, ile dumy i radości w 600 -lecie ono budzi”.

     • Egzamin ósmoklasisty – pierwszy poważny sprawdzian

      25.05.2021

      W dniu dzisiejszym uczniowie klas ósmych naszej szkoły przystąpili do napisania pierwszego w ich życiu ważnego egzaminu – Egzaminu Ósmoklasisty. Sprawdzian rozpoczął się punktualnie i zgodnie z procedurami. Wszystkim przybyłym towarzyszył optymizm, ale też odrobina stresu. Miejmy nadzieję, że okaże się motywujący. Przed młodymi ludźmi jeszcze dwa dni zmagań. Jutro matematyka, w czwartek – język angielski.

      Trzymamy kciuki i liczymy na jak najwyższe wyniki 

    • Przyjemne z pożytecznym...
     • Przyjemne z pożytecznym...

      10.05.2021

      W ramach projektu pt. "Torami nowej edukacji....." na zajęciach rozwijających zainteresowania przyrodnicze, uczniowie klasy II b wspólnie z nauczycielem p. Barbarą Nowicką pięknie zagospodarowały teren przed szkołą. Dzieci posadziły nowe rośliny wiosenne, które gdy urosną będą pięknie ozdabiały plac wokół szkoły. Zajęcie to sprawiło wiele przyjemności dzieciom! Gratulujemy wspaniałego pomysłu!


     • 230.rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      30.04.2021

      230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja Ustawa Rządowa, znana dziś jako Konstytucja 3 Maja, została uchwalona w 1791 roku przez Sejm 4-letni w celu reformy niewydolnego polskiego ustroju politycznego. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, niezwykle postępową konstytucją.

      Celebrując rocznicę uchwalenia dokumentu, polecamy animację objaśniającą słynny obraz Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 maja 1791 roku”.

     • Dzień Flagi Państwowej na lekcjach historii

      30.04.2021

      2 maja w całym kraju obchodzimy Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej. Główną rolą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o symbolach narodowych i polskiej tożsamości. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004.

      Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiono 2 maja z dwóch powodów. Po pierwsze, 2 maja w 1945 r. zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej umieścili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja. W obecnych czasach nie musimy ściągać flag, stąd święto flagi dopełnia patriotyczny charakter pierwszych dni maja.

      Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne. Obecna flaga państwowa jest umocowana w prawie ustawą z 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Sama flaga obowiązuje od 1919 roku, wtedy to po raz pierwszy w historii uchwalono prawo, które regulowało kolory polskiej flagi.

      30 kwietnia uczniowie naszej szkoły na lekcjach historii uczcili to ważne dla Polaków święto. W tym dniu najważniejszymi dla nas kolorami była biel i czerwień, kolory naszej flagi państwowej.

     • Dzień Ziemi w klasach młodszych

      03.05.2021

       

      22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. To wydarzenie miało na celu szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska i ekologii. Tego dnia motywem przewodnim w klasach 0-III naszej szkoły było hasło „Dbaj o naszą  Ziemię”. Z inicjatywy Mini Samorządu Uczniowskiego uczniowie klas 0-III ubrali się na niebiesko lub zielono i rozmawiali o naszej planecie Ziemi, o tym co mogą dla niej zrobić oraz o skutkach zanieczyszczeń. Obejrzeli prezentacje multimedialne, filmy i wykonywali rysunki, plakaty.

     • Kosmiczna podróż

      26.04.2021

      Z wirtualną wizytą do Centrum Nauki Kopernik udały się cztery klasy ze Szkoły Podstawowej nr 5 (1b, 1c, 2c, 7a) w ramach bezpłatnego programu Nauka dla Ciebie. Pokaz e-Planetobus miał formę dialogu i interakcji uczestników z prowadzącymi zajęcia. Uczniowie poznali najciekawsze gwiazdozbiory widoczne na wiosennym niebie, planety Układu Słonecznego i inne obiekty astronomiczne poprzez wspólne odbycie podróży po nieboskłonie oraz kosmosie z edukatorami Centrum Nauki Kopernik. Głównym tematem zajęć były księżyce. Uczniowie dowiedzieli się, skąd biorą się ich nazwy, czy wszystkie planety je mają oraz samodzielnie sprawdzili, co można zobaczyć na naszym Księżycu. Prowadzący zajęcia edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik udowodnili, że aby zostać badaczem lub badaczką kosmosu, nie trzeba mieć ogromnego teleskopu ani kosztownej aparatury. Zdalne eksperymentowanie jest możliwe. Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej części odbył się pokaz z wykorzystaniem serwisu YouTube. Natomiast w drugiej części dialog z wykorzystaniem z aplikacji Microsoft Teams, gdzie uczniowie mogli zadać wszystkie nurtujące ich pytania dotyczące kosmosu.

      Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim jest jedną z prawie 100 placówek, które w tym roku już skorzystały z jednego z trzech formatów zajęć online. W ramach programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik – dostępne są trzy rodzaje zajęć: e-Naukobus, e-Laboratoria i e- Planetobus.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
   • sp5@post.pl
   • sp5@post.pl
   • 25 758 29 57
   • ul. Małopolska 11, 05 - 300 Mińsk Mazowiecki 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych