• Dzień Flagi Państwowej na lekcjach historii

      30.04.2021

      2 maja w całym kraju obchodzimy Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej. Główną rolą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o symbolach narodowych i polskiej tożsamości. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004.

      Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiono 2 maja z dwóch powodów. Po pierwsze, 2 maja w 1945 r. zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej umieścili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja. W obecnych czasach nie musimy ściągać flag, stąd święto flagi dopełnia patriotyczny charakter pierwszych dni maja.

      Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne. Obecna flaga państwowa jest umocowana w prawie ustawą z 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Sama flaga obowiązuje od 1919 roku, wtedy to po raz pierwszy w historii uchwalono prawo, które regulowało kolory polskiej flagi.

      30 kwietnia uczniowie naszej szkoły na lekcjach historii uczcili to ważne dla Polaków święto. W tym dniu najważniejszymi dla nas kolorami była biel i czerwień, kolory naszej flagi państwowej.

     • Dzień Ziemi w klasach młodszych

      03.05.2021

       

      22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. To wydarzenie miało na celu szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska i ekologii. Tego dnia motywem przewodnim w klasach 0-III naszej szkoły było hasło „Dbaj o naszą  Ziemię”. Z inicjatywy Mini Samorządu Uczniowskiego uczniowie klas 0-III ubrali się na niebiesko lub zielono i rozmawiali o naszej planecie Ziemi, o tym co mogą dla niej zrobić oraz o skutkach zanieczyszczeń. Obejrzeli prezentacje multimedialne, filmy i wykonywali rysunki, plakaty.

     • Kosmiczna podróż

      26.04.2021

      Z wirtualną wizytą do Centrum Nauki Kopernik udały się cztery klasy ze Szkoły Podstawowej nr 5 (1b, 1c, 2c, 7a) w ramach bezpłatnego programu Nauka dla Ciebie. Pokaz e-Planetobus miał formę dialogu i interakcji uczestników z prowadzącymi zajęcia. Uczniowie poznali najciekawsze gwiazdozbiory widoczne na wiosennym niebie, planety Układu Słonecznego i inne obiekty astronomiczne poprzez wspólne odbycie podróży po nieboskłonie oraz kosmosie z edukatorami Centrum Nauki Kopernik. Głównym tematem zajęć były księżyce. Uczniowie dowiedzieli się, skąd biorą się ich nazwy, czy wszystkie planety je mają oraz samodzielnie sprawdzili, co można zobaczyć na naszym Księżycu. Prowadzący zajęcia edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik udowodnili, że aby zostać badaczem lub badaczką kosmosu, nie trzeba mieć ogromnego teleskopu ani kosztownej aparatury. Zdalne eksperymentowanie jest możliwe. Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej części odbył się pokaz z wykorzystaniem serwisu YouTube. Natomiast w drugiej części dialog z wykorzystaniem z aplikacji Microsoft Teams, gdzie uczniowie mogli zadać wszystkie nurtujące ich pytania dotyczące kosmosu.

      Szkoła Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim jest jedną z prawie 100 placówek, które w tym roku już skorzystały z jednego z trzech formatów zajęć online. W ramach programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik – dostępne są trzy rodzaje zajęć: e-Naukobus, e-Laboratoria i e- Planetobus.

     • Światowy Dzień Ziemi w Zerówkach

      22.04.2021

      Dnia 22 kwietnia 2021 r. obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Dzieci z oddziałów zerowych przez cały tydzień realizowały zajęcia pod hasłem „Dbamy o naszą planetę”. Uczyły się, jak właściwie segregować odpady. Plastikowe korki były wykorzystywane do zajęć matematycznych. Oglądały edukacyjne bajki: "Ekologiczny dom", "Segregacja odpadów", "Dzień Ziemi”, śpiewały piosenkę „Ochroń Ziemię”. Wykonane zostały również prace plastyczne różnymi technikami.

     • „Elektro-Niezłomne” na placu elektro-boju, czyli zbiórka elektroodpadów w Piątce

      21.04.2021

      W dniach 19 i 20 kwietnia 2021 r. w naszej szkole odbyła się zbiórka elektroodpadów oraz zużytych baterii. Była ona finałowym zadaniem w ramach konkursu „Dobre rady na elektroodpady- oddaj mnie w dobre ręce 2021r.”

      Zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne przekazywali mieszkańcy Mińska Mazowieckiego oraz przedstawiciele firm. Nasza ekologiczna akcja rozpropagowana  była również poza granicami miasta. W niewielkiej gminnej miejscowości została zorganizowana dodatkowa zbiórka elektroodpadów, które przekazano do naszej szkoły.

      W zamian za przekazane elektroodpady można było otrzymać ekologiczną torbę lub sadzonkę. Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwały uczennice z zespołu „Elektro- Niezłomne”, które godnie reprezentują naszą szkołę w konkursie „Dobre rady na elektroodpady- oddaj mnie w dobre ręce 2021”. Pomimo trwającej pandemii Covid 19, uczniowie naszej szkoły z „niezłomną postawą” i wielkim zaangażowaniem realizowali zadania konkursowe, a bardzo duża ilość zebranych elektroodpadów jest tego dowodem.

      Dziękujemy wszystkim za „każdy gram” elektroodpadów przekazanych w dniach zbiórki. Cieszy nas fakt, że ekologiczne działania naszej szkoły mają tak duże wsparcie w środowisku szkolnym i lokalnym. Zebrane elektrośmieci zostaną zutylizowane i nie stworzą już zagrożenia ani dla człowieka, ani dla środowiska.

      Zapraszamy do udziału w kolejnych zbiórkach elektroodpadów oraz zużytych baterii…

     • Wspaniały sukces Jakuba Nowaka

      13.04.2021

      Z radością informujemy, że Jakub Nowak z klasy VI c otrzymał wyróżnienie w XX edycji konkursuMazowsze - moja mała ojczyzna, organizowanym przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

      Jakub wykonał multimedialny przewodnik zatytułowany Mistrz mojej małej ojczyzny, który opowiadał o życiu i twórczości Michała Elwiro Andriollego.

      Serdeczne gratulacje dla Jakuba Nowaka i pani Katarzyny Gójskiej, nauczyciela geografii.

     • Kolejny sukces naszych uczniów

      22.03.2021

      Miło nam poinformować, że ogromną wiedzą o Mazowszu mogą pochwalić się Jakub Nowak z klasy VI c, Jan Wiśniewski z klasy VII c oraz Maria Mrzygłód z klasy VIII b. Uczniowie zakwalifikowali się do wojewódzkiego etapu Konkursu Wiedzy o Mazowszu, który odbędzie się 12 maja 2021 r. Serdeczne gratulacje dla uczniów i ich opiekuna Katarzyny Gójskiej.

     • Sukces Leny Gawron

      22.03.2021

      Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu odbyła się Ogólnopolska Konferencja dotycząca bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci, zorganizowana m.in. przez NASK, Polskie Centrum Programu "Safer Internet".

      W panelu młodzieżowym "KOMIN" zabrała głos w dyskusji nasza uczennica Lena Gawron z klasy 8b. Lenka w sposób profesjonalny przedstawiła problemy polskich uczniów na temat zdalnej nauki oraz ich sytuacji w dobie pandemii.

      Serdecznie gratulujemy pięknego wystąpienia i życzymy dalszych sukcesów!

       

     • SZKOLNE KONKURSY EKOLOGICZNE

      11.03.2021

      Drodzy Uczniowie,

      Zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnych konkursach ekologicznych w ramach projektu „Dobre rady na elektroodpady”:

      „Plakat o tematyce ZSEE”, „Makieta elektroodpadów”, „Szkolny konkurs zbiórki baterii”. 

      Termin konkursów plastycznych - do 31 marca 2021r. 

      Zbiórka zużytych baterii - do 20 kwietnia 2021r. 

      Wykonane i podpisane plakaty dzieci przynoszą do szkoły i przekazują do p. Edyty Kopeć- z wykonanych prac powstanie kolejna gazetka. Jeżeli uczeń wykona makietę elektroodpadu- przesyła zdjęcie pracy do Wychowawcy. 

      ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW W NASZEJ SZKOLE ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH: 

      19 KWIETNIA 2021r. w godzinach 16.00- 19.00 

      20 KWIETNIA 2021 r. w godzinach 12.00- 17.00

      POWODZENIA!!!  ELEKTRO- NIEZŁOMNE SP5

     • 8 marca Dzień Kobiet

      07.03.2021

      Z okazji Dnia Kobiet składamy najlepsze życzenia, pomyślności, radości i spełnienia marzeń …

      Dzieci z oddziałów zerowych i klas pierwszych świętują Dzień Kobiet! Uczniowie składają życzenia wszystkim kobietom  z okazji ich święta! 

      Moc słodkich życzeń płynących z serca!

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
   • sp5@post.pl
   • 25 758 29 57
   • ul. Małopolska 11, 05 - 300 Mińsk Mazowiecki 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
   • 25 759 65 34
   • 822-10-46-051
   • 000584449
   • 20 Pedagog 22 Sekretariat szkoły 24 Księgowość 26 Intendent 27 Fax 29 Logopeda 30 Biblioteka 31 Oddziały przedszkolne 33 Świetlica 35 Pokój nauczycielski
   • sp5@post.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych