• Wycieczka do Celestynowa
     • Wycieczka do Celestynowa

      25.03.2022

      8 marca br. uczniowie klas 1c, 2a, 2b i 2c wzięli udział w szkolnej wycieczce do Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Dzieci zdobywały wiedzę i rozwijały umiejętności postrzegania tajemnic otaczającej przyrody. Po przyjeździe na miejsce uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pod okiem przewodników po kolei zwiedzaliśmy „Goździkowe Bagno” i Centrum Edukacji Leśnej. 

      ,,Goździkowe Bagno” można było zwiedzić spacerując po drewnianej kładce. Idąc obserwowaliśmy otaczającą nas przyrodę, wsłuchując się w odgłosy lasu. Uwagę naszą przykuły drzewa, które rosną na bagnach. Wyróżniały się od reszty lasu swoją karłowatością.

      Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Edukacji Leśnej. W jednej części ośrodka była sala przypominająca las z wypchanymi zwierzętami naturalnej wielkości, które moglibyśmy spotkać w lesie na żywo. Były to między innymi: dziki, łosie, jelenie, sarny, lisy, wilk, różnego rodzaju ptactwo. Mogliśmy również usłyszeć naturalne odgłosy tych zwierząt.

      W kolejnej sali obejrzeliśmy ogromną makietę lasu „Cykl życia lasu", prezentującą cykl życia drzewostanu od nasionka do dojrzałego drzewostanu, codzienną pracę leśników orazprzeróżne owady leśne.

      Na koniec wycieczki w ramach odpoczynku było ognisko i pieczenie kiełbasek, chleba. Był również czas na swobodną zabawę na miejscowym placu zabaw. Program wycieczki był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń.

    • Przyszłość i przeszłość...
     • Przyszłość i przeszłość...

      25.03.2022

      W ostatni wtorek 22.03.2022 r. uczniowie klas 4a, 4c i kilka uczennic z klasy 5c razem z opiekunami wyjechali na wspaniałą wycieczkę do Warszawy.

      Najpierw w Centrum Nauki Kopernik obejrzeliśmy wystawę pt.: „Przyszłość jest dziś”, która pozwoliła nam zrozumieć współczesny świat, przyjrzeć się temu, co jest lub może być w przyszłości.

      Następnie poszliśmy na spacer z przewodnikiem malowniczymi uliczkami Starego Miasta, śladami tajemniczych opowieści. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć miejsca przedstawione w „Bajkach i legendach warszawskich”, które poznaliśmy na lekcjach języka polskiego.

      Był to bardzo ciekawy i emocjonujący dzień. Na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                                                                                                         Amelia Krusiewicz, kl. 4a

     • Rola książki w życiu młodego czytelnika...

      24.03.2022

      W środę 24 marca klasa V c uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Anną Sumińską, autorką familijnej książki o historii Mińska Mazowieckiego. Podczas spotkania pani Ania opowiedziała uczniom o swoich pasjach i o tym jak powstawała mińska opowieść, a autorka ilustracji pani Katarzyna Gazda zdradziła tajniki pracy artystycznej. Na koniec przedstawiciele uczestniczących w spotkaniu klas odpowiadali na pytania związane z dziejami naszego miasta.

    • Obchody Roku Józefa Wybickiego w „Piątce”
     • Obchody Roku Józefa Wybickiego w „Piątce”

      13.03.2022

        Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP „Rokiem Józefa Wybickiego”.

      W bieżącym roku obchodzimy 200. rocznicę śmierci tego wybitnego Polaka. Józef Wybicki to autor słów polskiego hymnu narodowego, który 225 lat temu powstał jako „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Józef Wybicki to również wielokrotny poseł na Sejm RP, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, a także współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej.

      Nasza szkoła podjęła działania, aby uczcić ten szczególny rok. Poprzez organizację miejskiego i wewnątrzszkolnych konkursów przybliżamy uczniom postać Józefa Wybickiego i jego działalność, która przypadała w jakże trudnym dla Polski okresie.

      Rozpoczęliśmy od konkursu dla uczniów klas „0-III”. Ich zadaniem było przygotowanie portretu Józefa Wybickiego. Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do pracy, czego efektem były wspaniałe liczne wizerunki naszego patrona, dlatego wybór najlepszych prac był bardzo trudny.

      Autorami wyróżnionych prac są: Mikołaj Tatala – 0a, Bartłomiej Markiewicz – 0b, Sonia Żyłka – Ia, Lena Abramowska – Id, Julia Gmitrzuk – IIa, Gustaw Niedziałkowski – IIc, Patryk Słodownik – IIIc i Gabriela Klimczak – IIIa.

     • Warto mieć marzenia...

      10.03.2022

      W dniu 10 marca uczniowie klasy 7c uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Tomaszem Sobanią, który swoją pierwszą książkę napisał w wieku 17 lat (obecnie ma 23 lata i trzy książki na koncie). Podczas spotkania ten niezwykły młody człowiek o wielkim sercu opowiadał o swoich pasjach, biegach charytatywnych, a przede wszystkim o tym, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji. Nie zawsze się uda, ale warto próbować 

    • NIE POZOSTAJEMY OBOJĘTNI 💙💙💙💛💛💛
     • NIE POZOSTAJEMY OBOJĘTNI 💙💙💙💛💛💛

      06.03.2022


      Młodzież z naszej szkoły włączyła się w pomoc humanitarną dla Ukrainy. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i sekcji wolontariatu uczniowie klas starszych przeprowadzili zbiórkę niezbędnych produktów. Zgromadzono kubki termiczne, chusteczki nawilżane, batony energetyczne, konserwy, suszone owoce, wafle ryżowe, baterie, latarki oraz środki medyczne. Ofiarowane artykuły zostały przekazane przedstawicielom Ochotniczej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim, która zadba, by produkty trafiły w ręce potrzebujących.

      Dodatkowo uczniowie i pracownicy Piątki, chcąc okazać jedność z Ukrainą, ubrali dziś stroje w barwach narodowych tego państwa.

    • Edukacja włączająca w Piątce
     • Edukacja włączająca w Piątce

      01.03.2022

      W ramach współpracy z Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą, w Szkole Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim, 24 lutego zorganizowaliśmy Dzień Pączka.

      Tego dnia uczniowie naszej placówki poznawali historię tłustego czwartku. Czytali tradycyjne przepisy kulinarne, tworzyli „klasowe sposoby na pączki”, dekorowali pączki z ciasta drożdżowego oraz te z kartonu. Powstała z nich ciekawa dekoracja sali lekcyjnej. Odbywały się „pączuszkowe  zabawy” i bale.

      W każdej klasie na ławkach wylądowały talerzyki ze świeżymi pączkami. Nawet podczas zajęć komputerowych graliśmy w gry, których bohaterami były pączki i… tabliczka mnożenia.

      Układaliśmy wiersze poświęcone pączkom, wzorując się na utworze dla dzieci pt: „Tłusty czwartek” Władysława Broniewskiego. Powstały też rymowanki z okazji tłustego czwartku i takie o pączkach.

      Do akcji włączyli się rodzice , smażąc pączki wraz z dziećmi i dokumentując tę smakowitą pracę przysłanymi zdjęciami. Niektórzy sfotografowali zabawy z wykorzystaniem tej tradycyjnej tłustoczwartkowej słodkości.

      Panie kucharki stanęły na wysokości zadania i przygotowały na deser słodkie i mięciutkie pączki.

      Na koniec powstał gigantyczny plakat podsumowujący nasze działania.

      Okazało się, że mimo ogromnej kaloryczności, pączki znalazły w uczniach naszej szkoły oddanych wielbicieli. Dzieci powoływały się na stare ,polskie przysłowie: „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole”.

     • Aktywny wypoczynek naszych uczniów

      22.02.2022

      „Połamania nart” i udanego wypoczynku - tak nam wszyscy życzyli oraz mocno trzymali kciuki za sukces. I tak się stało, realizacja zadania na szóstkę z plusem. Narciarskie warsztaty zimowe już za nami. Wróciliśmy zadowoleni i z nowymi narciarskimi umiejętnościami.

      Złoty medal dla wszystkich uczestników!

      Włożony wysiłek został właściwie spożytkowany, a światowy klub miłośników zimowego narciarskiego szaleństwa powiększył się o grono 46 nowych członków.To wielki sukces, który był możliwy dzięki wsparciu Miasta Mińsk Mazowiecki i zorganizowanym narciarskim warsztatom zimowym.

      Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do umożliwienia realizacji tego zimowego projektu. Zadanie publiczne „Narciarskie warsztaty zimowe” było współfinansowane ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki.

      W filmie została zaprezentowana aktywność uczestników podczas narciarskich warsztatów zimowych.

    • Walentynki świetliczaków❤️
     • Walentynki świetliczaków❤️

      21.02.2022

      WALENTYNKI to święto zakochanych, ale w szerszym kontekście to również dzień, w którym celebruje się więzi rodzinne, przyjaźń. To również dobra okazja by powiedzieć kocham, lubię, by podziękować swoim najbliższym: rodzicom, dziadkom, przyjaciołom, kolegom, że wnoszą szczęście i radość do naszego życia, że są blisko nas.

      Walentynki w naszej świetlicy to był fajny dzień!

      Uczniowie  dowiedzieli się skąd wzięło się to święto i jak ono jest obchodzone. Wykonali walentynkowe prace plastyczne, które przyozdobiły salę. Mogli przekazać coś miłego swojej sympatii „Walentynkową pocztą”. Wybrali najsympatyczniejszą „Walentynkę i Walentego” naszej świetlicy i każdy obecny uczeń został obdarowany walentynkową - słodką niespodzianką.

      Uczniowie byli bardzo zadowoleni, co widać na zdjęciach.

     • Zabawa karnawałowa w klasie1c🥳

      21.02.2022

      Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w klasie 1c, gdzie w piątkowe popołudnie 28 stycznia br. odbyła się zabawa karnawałowa.

      Tego dnia pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Tradycyjnie, w czasie balu dzieci brały udział w różnych zabawach i konkursach, a także tańcach przy ulubionych muzycznych hitach. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku i pamiątkowych zdjęć.

      Czas upłynął wszystkim bardzo szybko. Zadowolone, pełne wrażeń, przeżyć i radosne dzieci wróciły do domów. Zabawa umożliwiła dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze, przyniosła wiele radości, a to było głównym celem tego balu.

      Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I semestrze nauki.

      Wszystkim uczniom życzymy miłego odpoczynku.

      Kolejny bal karnawałowy już za rok!!!

      Dziękuję Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów swoim dzieciom oraz za zakup słodyczy i napojów.

     • Spotkanie autorskie z Panem Waldemarem Cichoniem

      28.01.2022

      25 stycznia 2022r.  uczniowie z klas I – III wzięli udział w spotkaniu online z pisarzem Waldemarem Cichoniem, które zorganizowała biblioteka szkolna. Pan Cichoń jest autorem  serii popularnych książek o wyjątkowym kocie Cukierku, a pierwsza z nich pt. „Cukierku, ty łobuzie” została wpisana na listę lektur szkolnych. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób przebiega proces od powstania pomysłu na książkę do jej wydania i trafienia na półkę w księgarni. Autor przeczytał fragmenty książki „Cukierku, ty łobuzie" i opowiedział kilka ciekawostek z życia głównych bohaterów. Wielką niespodzianką było pokazanie prawdziwego kota Cukierka i drugiej bohaterki opowiadań – kotki Tradycji. Uczniowie dowiedzieli się, że tytułowy bohater lektury istnieje naprawdę i mieszka z rodziną Cichoniów w Tychach od 2007 roku. Dzieci miały możliwość zamówienia  książek z dedykacją i autografem autora. Książki o Cukierku są doskonałą propozycją dla najmłodszych, rozpoczynających swoją przygodę z literaturą, Czytelników.

      Zachęcamy do przeczytania wszystkich części przygód psotnego kotka, które są dostępne w bibliotece szkolnej.

     • Trzecioklasiści cieszą się karnawałem

      27.01.2022

      Dnia 25 stycznia w klasie III d odbyła się potańcówka karnawałowa. Wychowawczyni wraz z uczniami udekorowali salę balonami, serpentynami, kolorowymi frędzlami oraz lampionami. Dzieci przebrały się w kostiumy, maski i stroje dyskotekowe. Zabawę rozpoczął korowód poloneza. Potem dzieci tańczyły w parach, w kółkach i indywidualnie. Uczyły się układów tanecznych z internetu. Uczestników balu ucieszył słodki poczęstunek.

      Zabawa była na szóstkę!

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
   • sp5@post.pl
   • sp5@post.pl
   • 25 758 29 57
   • ul. Małopolska 11, 05 - 300 Mińsk Mazowiecki 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
   • 25 759 65 34
   • 822-10-46-051
   • 000584449
   • 20 Pedagog 22 Sekretariat szkoły 24 Księgowość 26 Intendent 27 Fax 29 Logopeda 30 Biblioteka 31 Oddziały przedszkolne 33 Świetlica 35 Pokój nauczycielski
 • Galeria zdjęć

   brak danych