• Warsztaty profilaktyczne "Cukierki"
     • Warsztaty profilaktyczne "Cukierki"

      21.11.2021

      15 listopada uczniowie z klasy 1a i 1c uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych „Cukierki”, prowadzonych przez edukatorów z Poradni Psychoterapii i Profilaktyki z Warszawy. Był to program wczesnej profilaktyki oparty na bajce Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem.

      Celem programu było: przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia, nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych, rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

      Program opierał się na bajce ,,Cukierki” i pracy z dziećmi na bazie tekstu z wykorzystaniem różnych metod aktywnych. Podczas warsztatów dzieci uczyły się, co mogą zrobić, aby było mniej ofiar substancji psychoaktywnych – np. dbać o włączanie do zabaw dzieci stojących na boku, nieśmiałych i samotnych. Przestrzegano uczniów przed kontaktami z osobami nieznajomymi, a także pokazano, że personel w szkole może stanowić oparcie dla ucznia w trudnej sytuacji.

      Podczas warsztatów dzieci uczyły się współpracy i dbałości o bezpieczeństwo swoje i rówieśników. Uczniowie byli zainteresowani, aktywni i chętni do współpracy.

    • Smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe
     • Smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe

      21.11.2021

      W szkole dzieci nabywają wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin życia. Jedną z nich jest zdrowe odżywianie.

      Środa, była pysznym dniem w kl. II c, ponieważ uczniowie przygotowali sałatkę owocową oraz owocowe szaszłyki. Na początku dzieci śpiewały piosenki o owocach, potem rozwiązywały zagadki. Dowiedziały się także, dlaczego należy jeść owoce. Porządkowały owoce od najmniejszego, do największego. Układały kompozycję przestrzenną z owoców i określały ich położenie w przestrzeni. Potem nastąpiło omówienie sposobu wykonania sałatki i szaszłyków, zwrócenie uwagi na higienę pracy, samodzielne działania dzieci. Następnie odgadywały i opisywały smak, konsystencję i doznania smakowe związane z kosztowaniem owoców.

      Własnoręcznie zrobione pyszności, wyśmienicie uczniom smakowały. Lekcja dostarczyła wszystkim wrażeń smakowych i dotykowych.

      Dziękujemy rodzicom za przygotowanie produktów.

     • STOP PRZEMOCY!

      19.11.2021

      Nasza szkoła włączyła się w projekt "19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży" realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim. W dniu 19 listopada w ramach solidarności z ofiarami przemocy nasi uczniowie przyszli do szkoły ubrani na kolor pomarańczowy symbolizujący STOP PRZEMOCY!

     • Sukces naszych uczennic

      19.11.2021

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejskim konkursie literackim na limeryk pod hasłem „Ta postać odegrała doniosłą rolę w dziejach naszego miasta”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 6, a honorowy patronat objął Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki.

      Nasi podopieczni nie zawiedli. W kategorii uczniów klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Jagoda Dudek, zaś w kategorii uczniów klas starszych również pierwsze miejsce zajęła Jagna Suchocka.

      Laureatkom i ich opiekunkom serdecznie gratulujemy!

     • Czytanie jest piękne...

      19.11.2021

      W dniach 16-17 listopada 2021 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej odbył się X Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania; ze względu na zaostrzającą się pandemię -  w systemie online. Wzięło w nim udział 142 uczniów. Tym razem uczestnicy mieli za zadanie przeczytać fragment prozy Stanisława Lema.

      Miło nam poinformować, że wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele naszej Piątki.

      Pierwsze miejsce w kategorii uczniów klas VII-VIII zajęła Maria Gorczyca. W kategorii uczniów klas IV-VI trzecie miejsce wywalczył Artur Girndt. W grupie uczniów najmłodszych nasz reprezentant Franciszek Kropielnicki otrzymał wyróżnienie.

      Laureatom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

    • Wiedza o symbolach Wielkiej Brytanii
     • Wiedza o symbolach Wielkiej Brytanii

      17.11.2021

      Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wzięli udział w szkolnym konkursie „Symbole Wielkiej Brytanii” zorganizowanym przez nauczycieli języka angielskiego.  

      Uczestnicy konkursu wykonali dowolną techniką plastyczną plakaty przedstawiające między innymi: flagę brytyjską, Big Bena, London Eye, charakterystyczne piętrowe autobusy czy czerwone budki telefoniczne, a nawet Królową Elżbietę II.

      Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych, pomysłowych i starannie wykonanych prac, które zostały zaprezentowane na korytarzu na pierwszym piętrze, wzbudzając zainteresowanie uczniów wszystkich klas naszej szkoły.

     • Polak Mały...

      12.11.2021

      10 listopada w szkole odbyły się obchody 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Ten dzień uczniowe z klasy Ib spędzili szczególnie. Dostali grę edukacyjna Polak Mały i książkę Srebrni na Szlaku Niepodległej. Prezenty dla klasy zostały podarowane przez Mamę naszej koleżanki Oliwii- panią Katarzynę. 

      Serdecznie dziękujemy Pani Kasi za prezenty. 

      Pomoce edukacyjne pozwoliły poznać nam lepiej historie naszego kraju, jak również wywołały ogromną radość. 

     • Pierwszaki szukają jesieni w Rezerwacie Jedlina

      12.11.2021

      W związku z realizowanym tematem lasu "Na tropach przyrody- Las jesienią" uczniowie klasy I a, I b, Ic, Id w pierwszych dniach listopada udali się do Rezerwatu Przyrody „Jedlina” w Mieni. Odbyli spacer po ścieżce edukacyjnej Jedlina, podczas którego poznali warstwową budowę lasu, wiele ciekawych gatunków drzew, krzewów i zwierząt leśnych oraz zapoznali się z budową grzybów jadalnych i trujących. Uczniowie byli wyposażeni jak prawdziwi badacze przyrody w lupy, lornetki i kompasy. Te akcesoria uatrakcyjniły zgłębianie wiedzy nt. różnorodności flory i fauny występującej w środowisku leśnym.

      Po tej ciekawej lekcji przyrody, uczniowie wrócili do szkoły z głowami pełnymi pomysłów, które z pewnością wykorzystają do przygotowania swoich książeczek o lesie.

     • Aktywni Obywatele Europy w SP 5

      10.11.2021

      W poniedziałek, 8 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 5 odbyła się Konferencja podsumowująca realizację przedsięwzięcia "CLIL – bo język obcy to komunikacja i kultura!" w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

      Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Ewa Szczerba, która przywitała Gości, wśród których znaleźli się: Zastępca Burmistrza - Pani Eliza Bujalska, Kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu - Pani Katarzyna Łaziuk, Przewodniczący Rady Rodziców - płk Ryszard Gorczyca, proboszcz Jerzy Danecki, Pani Dyrektor TUS Travel - Agnieszka Dulęba-Kosowska, a następnie przedstawiła najważniejsze cele i rezultaty przedsięwzięcia. W Konferencji ponadto uczestniczyli: Pani Wicedyrektor Anna Ciszkowska, Pani Wicedyrektor Iwona Kokoszka, koordynatorka projektu - Beata Polit, opiekunowie: kierownik wyjazdu - Katarzyna Milewska, Edyta Gmitrzuk, Mirosław Kruszewki, Adam Osica, Adam Zwierz, uczestnicy projektu, oraz reprezentacja uczniów SP 5.

      Głównymi bohaterami Konferencji było 13 uczniów i 21 uczennic z klas VII i VIII, którzy po powrocie z mobilności ponadnarodowej w Portugalii, która odbyła się
      w dniach 25 września - 2 października 2021 r., chcieli podzielić się swoimi nowymi kompetencjami i wrażeniami z wyjazdu. Zdobyciu tych kompetencji, od początku projektu, przyświecała idea aktywnego obywatelstwa europejskiego, które zapewni młodym ludziom lepszy start życiowy i zawodowy, o czym opowiadała koordynatorka, relacjonując przebieg wszystkich działań. Ważną częścią konferencji było wręczenie certyfikatów potwierdzających odbycie 30-godzinnego przygotowania i mobilności. Przejmując prowadzenie konferencji uczniowie przedstawili prezentację multimedialną, ukazującą w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób każdy kolejny dzień mobilności (kompetencje technologiczne), oraz wywiady zarówno
      z Portugalczykami, jak i z uczestnikami wyjazdu, a także inscenizację legendy Wars i Sawa w języku angielskim (kompetencje wielojęzyczności, oraz współpracy w grupie międzynarodowej). W czasie Konferencji głos zabrała Pani Eliza Bujalska, która „zmierzyła” i doceniła nowe kompetencje młodzieży i życzyła im, aby byli nie tylko obywatelami Europy, ale i świata. Pani Dulęba-Kosowska, nawiązując do slajdu z prezentacji, życzyła uczestnikom projektu, aby „SP 5” mogli napisać na wielu innych plażach w czasie kolejnych podróży. Grupa  podziękowała organizatorom, czyli Dyrekcji i nauczycielom SP 5, wszystkim przybyłym gościom, a przede wszystkim władzom Miasta Mińsk Mazowiecki za patronat nad całym przedsięwzięciem.

       

    • Sukces piłkarski Piątki
     • Sukces piłkarski Piątki

      09.11.2021

      W dniu 9 listopada 2021 r. reprezentacja szkoły w piłce nożnej zajęła I miejsce w zawodach powiatu mińskiego. Na wiosnę będzie reprezentować powiat miński w zawodach regionalnych.

      Wyniki

      SP 5 MM - SP 1 MM 4:8

      SP 5 MM - SP Halinów 6:2

      SP 5 MM - SP Marianka 13:1

      półfinał

      SP 5 MM - SP 4 MM 9:1

      FINAŁ:

      SP 5 MM - SP 1 MM 9:6

      Reprezentacja szkoły:

      Przedlacki Antoni VIIIa

      Borcuch Rafał VIIIa

      Sokołowski Karol VIIIf

      Królak Paweł VIIIf

      Leszczyński Adam VIIIb

      Nowicki Michał VIIIb

      Żyłka Bartosz VIIIb

      Gut Szymon VIIIf

      Dudek Jakub VIIIc

      Marczak Piotr VIIIa

      Rudnicki Patryk VIIc

      Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na wiosnę

    • W domu króla Jana III Sobieskiego
     • W domu króla Jana III Sobieskiego

      09.11.2021

      Dnia 8 listopada klasy IIIc i IIId pojechały na wycieczkę do Pałacu w Wilanowie. Podczas lekcji muzealnej uczniowie spacerowali po apartamentach królewskich, poznali tajemnice rodziny królewskiej, wysłuchali wielu anegdot z życia króla. Natomiast w czasie warsztatów plastycznych dzieci przeniosły się w świat mody z XVII wieku! Dowiedziały się, jak ubierano się ponad 300 lat temu na co dzień i od święta, czym są kontusz i żupan, jak wiązano pas kontuszowy, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę. Uczniowie projektowali też dawne stroje - wykonali gałgankowe wyklejanki. To było miłe i pouczające spotkanie z historią

    • Wygraliśmy powiatowy konkurs „Jestem bezpieczny”!
     • Wygraliśmy powiatowy konkurs „Jestem bezpieczny”!

      01.11.2021

      Dnia 27 października 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim odbył się finał VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie i Zasadach Udzielania Pierwszej Pomocy „Jestem bezpieczny”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych powiatu mińskiego. Uczniowie musieli wykazać się wszechstronną wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa na drodze, w domu, w internecie oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Naszą szkołę reprezentowali: Zofia Guła z klasy IIIc oraz Tomasz Piątkowski z klasy IIId. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył nasz uczeń - Tomasz Piątkowski! Gratulujemy!!!

    • Konkurs "Jestem bezpieczny"
     • Konkurs "Jestem bezpieczny"

      09.11.2021

      Dnia 18 października 2021 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie i Zasadach Udzielania Pierwszej Pomocy „Jestem bezpieczny”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Uczniowie musieli wykazać się wszechstronną wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa na drodze, w domu, w internecie oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Laureatami etapu szkolnego zostali:

      Klasy trzecie:

      I miejsce – Tomasz Piątkowski klasa IIId

                         Zofia Guła klasa IIIc

      II miejsce – Wiktoria Giszczak klasa IIId

                          Witold Kozłowski klasa IIIb

      III miejsce – Gabriela Krysiak klasa IIIb

                           Alicja Siajczyk klasa IIIb

                           Natan Semik klasa IIIc

                           Franciszek Kropielnicki klasa IIIc

                           Maria Abramowska klasa IIIc

      Wyróżnienia: - Aleksandra Lipińska IIIa,  Gabriela Klimczak  IIIa, Maja Parol  IIIb, Wiktoria Kulka III c, Oskar Pason IIIc,  Zuzanna Różycka IIIc,  Grzegorz Cacko  IIId, Dawid Cała III d, Oliwia Ostrowska  IIId , Emilia Rawska IIId.

      Klasy II:

      I miejsce – Lena Supieta klasa II b

                        Nikola Kosicka II b

                        Zuzanna Perzanowska klasa II b

                        Zofia Łęczycka klasa II b

      II miejsce – Gustaw Niedziałkowski klasa II c

      III miejsce – Katarzyna Masak klasa II a

                          Henryk Juszczyk klasa II c

                          Antoni Kontraktowicz klasa II b

                          Wojciech Kurek klasa II b

                          Agata Barcikowska klasa II b  

                          Joanna Ciszkowska klasa II b

                          Gabriela Leszczyńska klasa II b

                          Anna Rendaszka klasa II b

      Klasy I:

      I miejsce – Oliwier Jasonek klasa I b

      II miejsce – Marcel Ptasińki klasa I b

      III miejsce – Mieszko Przedlacki klasa I b

      Gratulujemy!

     • Pamięć o Bohaterach wojennych

      01.11.2021

      Zbliża się Dzień Zaduszny, z tej okazji My-uczniowie z I b, wybraliśmy się na miejski cmentarz, aby uczcić pamięć zmarłych. Zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Była to szczególna wizyta, gdyż na cmentarzu towarzyszyła nam pani Aneta z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, mama naszego kolegi z klasy. Odpowiedziała nam o pracy żołnierzy i o tym, jak ważna jest pamięć o poległych.

     • Leśna edukacja

      01.11.2021

      Dnia 28 października klasy trzecie odwiedziły Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Uczniowie zwiedzali ekspozycję zwierząt leśnych w ich środowisku, oglądali miniaturę lasu, rozpoznawali liście i nasiona drzew, polskie ptaki oraz warstwy lasu. Emocjonującym momentem było przejście drewnianą kładką nad „Goździkowym bagnem” i oglądanie zamierającej już jesienią rosiczki – rośliny owadożernej.

    • Klasa Ic z wizytą na Poczcie Polskiej
     • Klasa Ic z wizytą na Poczcie Polskiej

      29.10.2021

      26 października 2021 r. klasa I C udała się z wizytą do oddziału Poczty Polskiej przy ul. Warszawskiej 149 w Mińsku Mazowieckim. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędników poczty oraz poznać zakres usług wykonywanych na poczcie. Obejrzały hol, w którym znajdują się okienka pocztowe, poznały wyposażenie poczty, zwracały uwagę na skrzynki pocztowe, worki  i na logo poczty. Nauczyły się również rozróżniania pojęć nadawca oraz adresat. Dzieci mogły osobiście na swoich kartach pocztowych przykleić znaczek, który zakupiły w okienku pocztowym, przystawić  stempel daty wykonany datownikiem, a następnie wrzucić kartkę do skrzynki pocztowej. Samodzielnie zaadresowane i wysłane kartki zostały dostarczone przez listonosza do SP nr 5, a następnie  do rąk własnych adresatów. Była to bardzo miła niespodzianka,  która sprawiła wielką radość i uśmiech na twarzach pierwszaków.

      Wycieczka na pocztę okazała się ciekawą lekcją w praktyce, a uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni.

      Dziękujemy panu Dariuszowi Świętochowskiemu kierownikowi oddziału za przekazanie nam cennych informacji o działaniu Poczty Polskiej oraz za wiedzę o pracy na zapleczu pocztowym. Dziękujemy również wszystkim pracownikom poczty za miłą atmosferę. Życzymy Wam odwzajemnionych uśmiechów, lekkich przesyłek i drzwi zawsze otwartych. Niech wykonywana praca przynosi wiele satysfakcji.

    • "Wojenne lalki Marysi" Małgorzaty Berwid
     • "Wojenne lalki Marysi" Małgorzaty Berwid

      26.10.2021

      26 października w naszej szkole gościliśmy panią Małgorzatę Berwid – pedagożkę, scenarzystkę, pisarkę i dziennikarkę, autorkę i współautorkę programów telewizyjnych dla dzieci: „Ciuchcia”, „Budzik” czy „Moliki Książkowe”.

      W 2019 roku ukazała się książka „Wojenne lalki Marysi”, która jest spisaną historią życia mamy autorki. To wspomnienia małej dziewczynki z lat wojennych, wzbogacone przepięknymi ilustracjami pani Anny Jamróz.

      Uczniowie klas IV , którzy mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu, mogli dowiedzieć się, jaka była geneza powstania opowieści, poznać historię rodziców pani Małgorzaty Berwid, zadać nurtujące pytania. Miłośnicy czytelnictwa zakupili również książki wraz z pięknymi dedykacjami i autografem autorki.

      Niech reklamą wzruszających i fascynujących wspomnień będą słowa pani prof. Joanny Papuzińskiej: „Dziękując Małgorzacie J. Berwid za spisanie
      i udostępnienie nam tej opowieści zachęcam wszystkich – i dorosłych i dzieci
      do uważnej lektury, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie".

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
   • sp5@post.pl
   • sp5@post.pl
   • 25 758 29 57
   • ul. Małopolska 11, 05 - 300 Mińsk Mazowiecki 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych