• Spotkania uczniów z przedstawicielami prawa

• 16.10.2018 22:26
      • W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem uczniów naszej szkoły w dniu 16 października wychowankowie klas szóstych, siódmych i ósmych  uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami policji i Straży Miejskiej. Głównym celem rozmów było uświadomienie dzieciom konsekwencji wynikających z niewłaściwego zachowania oraz uzmysłowienie odpowiedzialności za własne czyny.

• Na początku przypomniano uczniom zasady, których są zobowiązani przestrzegać. Następnie wskazano działania, które podlegają odpowiedzialności karnej. Wymieniono szereg przykładowych przewinień i przywołano ich skutki oraz podano konsekwencje łamania prawa. Uświadomiono dzieciom, że od trzynastego roku życia rozpoczyna się odpowiedzialność karna osób nieletnich.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się również o konsekwencjach nieumiejętnego korzystania z portali internetowych, uświadomiono im, że nikt w sieci nie jest anonimowy, a tym bardziej bezkarny.

W dalszej części spotkania przypomniano reguły poruszania się po chodniku, po ulicy oraz podczas jazdy rowerem.  Rowerzystom przypomniano o konieczności posiadania karty rowerowej. Tu również przedstawiono konsekwencje naruszenia przepisów prawa drogowego oraz zasad bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze radzili zebranym jak należy postępować w sytuacji, gdy ktoś namawia do popełnienia złego czynu.

W podsumowaniu jasno przedstawiono uczniom, jaki wpływ może mieć  popełnienie czynu karalnego na ich dalsze dorosłe życie.

Na zakończenie spotkania uczniowie zadali funkcjonariuszom kilka pytań, a po uzyskaniu odpowiedzi podziękowali za ciekawą i interesującą prelekcję, z której mogli wynieść wiele cennych informacji.