• Ciekawa lekcja demokracji..... Szkoła Przyszłości - jak skutecznie się uczyć

• 03.05.2019 11:55
      • Dnia 29.03.2019 r. trzy uczennice naszej szkoły pod opieką pani Katarzyny Milewskiej i pani Danuty Soleckiej wybrały się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na konferencję „Szkoła Przyszłości – jak się skutecznie uczyć?”. Wyprawa zaczęła się stosunkowo wcześnie ze względu na fakt, iż o godzinie 9.00 musiałyśmy być na miejscu. Podróż do Warszawy minęła szybko, miło i bez większych opóźnień czy innych przeszkód. Konferencja teoretycznie zaczęła się o 9.00, ale pierwsza godzina została poświęcona na rejestrację i powitanie uczestników. Po odebraniu identyfikatorów zajęłyśmy miejsca przy stole w Sali Kolumnowej. Na rozpoczęcie nie czekałyśmy długo. Około 10.00 zaczęły się przemówienia Gości Honorowych oraz przedstawicieli organizatorów.....

Autor: Julia Janiszewska klasa 7c

• Następnie wysłuchaliśmy niezwykle ciekawego wykładu Radosława Kotarskiego na temat skuteczności popularnych metod uczenia się i sposobów na zwiększenie ilości i trwałości zapamiętanych informacji. Potem ogłoszono przerwę kawową, podczas której wszystkim uczestnikom konferencji zrobiono wspólne zdjęcie. Później udaliśmy się do wcześniej przygotowanej kafeterii na ciastko i herbatę, bo jak wiadomo, trzeba pozwolić mózgowi odpocząć i przyswoić nowe wiadomości.
        Po krótkiej przerwie wróciliśmy z powrotem do Sali Kolumnowej i wzięliśmy udział w panelu dyskusyjnym. Profesor Jacek Kurzępa, dr Paweł Poszytek, Arlena Witt, Patrycja Obara, Andrzej Tucholski i Marika Sońta podzielili się z nami opiniami na różne tematy i rozwiali nasze wątpliwości dotyczące wpływu nauki na nasze życie. W kolejnej części spotkania zostaliśmy podzieleni na dwie tury. Nasza tura wpierw udała się na warsztaty do sali nr 14. Najpierw zostaliśmy poproszeni o wzięcie kilku głębokich wdechów dla rozluźnienia, a następnie o przeczytanie tekstu o… nudzie! Tak, okazuje się, że nuda jest bardzo obszernym tematem. Wyobraźcie sobie, jak bardzo musieli się nudzić naukowcy żeby badać zjawisko nudy! Sami byliśmy zdziwieni. Następnie podzielono nas na dziesięcioosobowe grupy, w których mieliśmy przedyskutować jakich metod uczenia się używamy najczęściej i jaką mają one skuteczność. Podczas rozmowy doszłyśmy do wniosku, że warto łączyć różne metody, w zależności od naszych predyspozycji. Jeśli jesteśmy wzrokowcami to świetnie sprawdzą się mapy myśli, jeśli bliżej nam do słuchowców – warto nagrać tekst do nauki na dyktafon i odsłuchiwać po parę razy. Zaprezentowałyśmy owoce naszej pracy grupowej i zostałyśmy nagrodzone gromkimi brawami. Z pozostałych prezentacji również wiele się dowiedziałyśmy. Po warsztatach udałyśmy się na obiad do restauracji „Hawełka”, który to obiad zakończył naszą przygodę w Sejmie. Na drodze powrotnej niestety pojawiły się pewne niedogodności, lecz nasz cudowny kierowca dotarł do Mińska Mazowieckiego tak szybko i bezpiecznie, jak się tylko dało.
        Spędziłyśmy piękne i niezapomniane chwile, wiele się nauczyłyśmy. Osobiście stwierdzam, że najlepszą częścią były warsztaty i wykład Radosława Kotarskiego, ponieważ właśnie te dwie atrakcje napełniły nasze umysły ciekawymi doświadczeniami i przemyśleniami. To był bardzo ciekawy dzień!

Julia Janiszewska klasa 7c